Ester Ledecká. Dvojnásobná olympijská vítězka z Pchjongčchangu 2018

Ester Ledecká. Ještě na začátku února 2018 ji znali většinou jen příznivci alpských sportů, na konci stejného měsíce ji už znal celý svět. A nejen sportovní, stala se celebritou nejširší veřejnosti. Její fantastický výkon v olympijském Super-G v Pchjongčchangu, ve kterém získala olympijské zlato navzdory tomu, že startovala až s číslem 26, se nesmazatelně zapsal do dějin olympijského sportu.

A když o několik dnů později vyhrála i paralelní slalom na prkně, stala se Ester Ledecká první ženou, která na jedné olympiádě vyhrála zlato ve dvou různých disciplínách.

Životopis? Ester Ledecká, dcera zpěváka Janka Ledeckého a vnučka hokejisty a mistra světa Jana Klapáče se narodila 23. března 1995. Vystudovala gymnázium v Praze, v současné době studuje na Vysoké škole finanční a správní marketingovou komunikaci.

Sportovní kariéra Ester Ledecké? Na snowboardu a lyžích jezdí od dětství v Krkonoších, první větší úspěchy zaznamenala v roce 2013, kdy na zasněžených svazích nepoznala vážnější soupeřku a stala se na snowboardu dvojnásobnou juniorskou mistryni světa – v paralelním slalomu a paralelním obřím slalomu. Mezi dospělými vyhrála poprvé závod světového poháru ve slovinské Rogle, a to 18. ledna 2014.

Další významné úspěchy ve snowboardingu? V letech 2016 a 2017 vyhrála Ester Ledecká celkové pořadí Světového poháru, v roce 2015 vyhrála na mistrovství světa zlato v paralelním slalomu, v roce 2017 získala na mistrovství světa jedno zlato a jedno stříbro. Na olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018 vyhrála ve své hlavní disciplíně – v paralelním obřím slalomu.

Ester Ledecká a sjezdové lyžování? Věnuje se mu stejně jako snowboardingu od dětství, ve Světovém poháru se poprvé objevila v roce 2016. Na mistrovství světa 2017 skončila dvacátá v kombinaci. Na ZOH v Pchjongčchangu se Ester Ledecká zúčastnila dvou závodů. V obřím slalomu skončila na 23. místě, v superobřím pak naprosto nečekaně zvítězila před Rakušankou Anno Veithovou o jednu setinu vteřiny.

V roce 2016 a 2017 Ester Ledecká vyhrála anketu Král bílé stopy.

Na olympijských hrách v Pekingu Ester Ledecká zvítězila ve „svém“ snowboardu, kde brala zlato v paralelním obřím slalomu. V alpském lyžování skončila v superobřím slalomu na pátém místě.