Eva Bosáková-Hlaváčková. Olympijská vítězka

Eva Bosáková-Hlaváčková, rozená Věchtová, česká sportovní gymnastka a držitelka zlaté medaile ze XVII. olympijských her v Římě (vítězí na kladině), přichází na svět 18. prosince roku 1931 v Mladé Boleslavi v rodině jednoho z nejlepších sokolských gymnastů své doby.

Vlastní sportovní kariéru pak Bosáková začíná po skončení druhé světové války, kdy se jako patnáctiletá začíná věnovat cvičením na nářadí – její talent je pak poprvé zúročen na podzim roku 1949, kdy v dorostenecké kategorii zvítězí v přeboru Československé obce sokolské.

Necelý rok nato (na jaře roku 1950) Eva Bosáková poprvé reprezentuje Československo na mezinárodních kolibištích – účastní se mezistátního utkání s Rumunskem.

O dva roky později se pak Eva Bosáková účastní svých prvních olympijských her, a to XV. olympijských her v Helsinkách v roce 1952 – v gymnastických soutěžích je oporou československého družstva, které v osmiboji skončí na třetím, a ve společných prostných na pátém místě.

V soutěži jednotlivkyň (soutěž jednotlivkyň je na olympiádě vůbec poprvé) končí Eva Bosáková nejlepší z našich – na čtrnáctém místě.

Po helsinské olympiádě pak přichází několikaleté období, kdy se Eva Bosáková pokouší nalézt vlastní, osobitý sportovní výraz – Bosáková se stává průkopnicí nového pojetí sportovní gymnastiky, jako jedna z prvních závodnic celého světa zavádí do svých sestav taneční a akrobatické prvky – její pojetí sportovní gymnastiky ale nepřináší jen pozitiva, má i své stinné stránky, rozhodčí nové prvky v jejích sestavách nepřijímají, čemuž pak odpovídají i nízká bodová ohodnocení.

Na mistrovství světa v Římě nicméně již Bosákové nový styl přináší ovoce – v soutěžích jednotlivkyň získává tři stříbrné medaile: za osmiboj jednotlivkyň, za kladinu a za prostná, v soutěži družstev končí jí vedený tým na třetím, bronzovém stupínku.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Adam Kopecký. Judo je jeho životem

Na XVI. olympijských hrách v Melbourne v roce 1956 reprezentuje Eva Bosáková opět úspěšně – v bojích s gymnastkami Sovětského svazu a Maďarska získává stříbrnou medaili na kladině, v prostných a na bradlech je čtvrtá, v osmiboji končí na místě sedmém.

Na prvním mistrovství Evropy v Bukurešti v roce 1957 pak Bosáková končí dvakrát třetí – v prostných a na kladině.

Rok 1958 je rokem prvního z vrcholů kariéry Evy Bosákové – na mistrovství světa v Moskvě se jí podaří získat mistrovský titul, a to hned ve dvou disciplínách: na kladině a v prostných – v prostných je přitom první závodnicí, která ve finálovém závodě na vrcholné světové soutěži skočit salto vzad. Za osmiboj jednotlivkyň a soutěž družstev pak Bosáková získává stříbro.

Po slabší sezóně v roce 1959, kdy je Eva Bosáková na mistrovství Evropy v Krakově třetí v prostných, čtvrtá na kladině a pátá ve čtyřboji jednotlivkyň, pak přichází rok 1960 a XVII. olympijské hry v Římě, které se stávají druhým vrcholem sportovní kariéry Evy Bosákové – Bosáková za svoji sestavu na kladině získává olympijské zlato, jako jediné se jí přitom podaří narušit hegemonii gymnastek Sovětského svazu, které jinak ve všech ostatních gymnastických disciplínách obsazují vždy první tři místa.

Do finálové šestice se v Římě Eva Bosáková dostane pak ještě v prostných (skončí čtvrtá), výrazně též pomůže československému družstvu k zisku druhého místa. Po návratu do vlasti se stává Eva Bosáková nejlepší československou sportovkyní za roku 1960.

Mistrovství Evropy v Lipsku v roce 1961 pak končí pro Bosákovou neúspěchem – ve své nejlepší disciplíně, na kladině, končí až pátá.

O rok později, na mistrovství světa v Praze ale už opět Bosáková vítězí – a to na „své“ kladině. Druhá pak končí na bradlech a v soutěži družstev, ve víceboji jednotlivkyň a v prostných končí na čtvrtém místě.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jan Železný. Nejlepší oštěpař všech dob

Po mistrovství světa v Praze, v době přípravy na tokijské XVIII. olympijské hry, je Eva Bosáková, v tu chvíli na vrcholu své sportovní kariéry, náhle z dodnes nepříliš jasných důvodů přinucena vzdát se reprezentace a ztrácí veškeré tréninkové zázemí.

Po ukončení sportovní kariéry pak Eva Bosáková, absolventka Vysoké školy pedagogické, cestuje s profesionální revuí po celém světě, nejdříve začíná jako vedoucí gymnastické a baletní přípravy krasobruslařů, poté vystupuje se svojí gymnastickou sestavou na vystoupeních basketbalových Haarlem Globetrotters. Nakonec se Eva Bosáková věnuje jako trenérka gymnastické mládeži.

10. listopadu roku 1991 Eva Bosáková předčasně umírá ve věku nedožitých šedesáti let, pohřbena je na pražském vinohradském hřbitově.