Dana Medřická: Maminka z Takové normální rodinky

Stát na prknech, která znamenají svět, chtěla od chvíle, kdy poprvé navštívila divadlo. Bylo jí tehdy šest a představení, které ji tolik okouzlilo, byla adaptace Radúze a Mahuleny pro děti. Sen se jí splnil měrou vrchovatou, během kariéry se stala jednou z největších hereckých hvězd českého filmu i divadla, zářila také v televizi. Dana Medřická, svérázná maminka z Takové normální rodinky, doktorka Fastová z Nemocnice na kraji města i Erža Orbánová z Kočičí hry.

Narodila se 11. července roku 1920 v Praze, kde jako gymnazistka hrála v holešovické Uranii a v malostranské Umělecké besedě. Tajně, otec jí herectví zakazoval. V roce 1939 pak Dana Medřické vykročila svému hereckému snu – udělala přijímačky na konzervatoř a byla přijata.

O rok později, v roce 1940, dostala Dana Medřická první stálé angažmá – na doporučení režiséra Jaroslava Kvapila nastoupila do Zemského divadla v Brně. Když byla scéna v roce 1941 uzavřena okupačním režimem, odešla Dana Medřická do Plzně. Už v roce 1943 už je ale opět členkou souboru pražské Uranie.

Po válce přešla Dana Medřická do Městských divadel pražských, v roce 1960 zakotvila v Národním divadle. Na jeho scéně se stala nezapomenutelnou Erži Orbánovou v Kočičí hře – za devět sezón odehrály s Vlastou Fabiánovou celkem 403 repríz této slavné hry.

Film se Daně Medřické otevřel v roce 1944, kdy si zahrála roli Anky ve snímku Skalní plemeno. Na stříbrném plátně se Dana Medřická objevila mnohokrát, jednu ze stěžejních postav měla ve filmu Měsíc nad řekou režiséra Kršky. Poslední rolí Dany Medřické byla maminka ve filmu Fandy, ó Fandy. Přestože vždy dávala přednost spíše divadlu, výčet jejích filmových rolí čítá na pět desítek.

Příležitosti dostávala Dana Medřická také v televizi – za všechny jmenujme televizní seriály Taková normální rodinka, kde byla manželkou Zdeňka Řehoře, Nemocnice na kraji města, kde se stala partnerkou Ladislava Chudíka, slavnou se stala televizní inscenace Romeo a Julie na konci léta, kde si zahrála s Karlem Högerem.

Dana Medřická zemřela na vrcholu kariéry 21. ledna roku 1983 na následky srdečního infarktu. Její syn, Václav Vydra mladší, je oblíbeným českým hercem.