Filip Minařík. Životopis nejlepšího českého žokeje historie

Filip Minařík? To byl slavný syn slavného otce. Ano, byl. Nejúspěšnější dostihový jezdec české historie se 4. září roku 2023 rozhodl pro dobrovolný odchod ze života. Stalo se tak tři roky po těžkém pádu (3. července 2020 při dostihu v Mannheimu), který pro něj znamenal čtyři týdny v kómatu, velmi dlouhou rehabilitaci a nakonec i ukončení úspěšné sportovní kariéry.

Filip Minařík po jednom ze svých vítězství. Zdroj: Wikipedia.org a Kassandro. Licence Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0).

Kdo byl Filip Minařík? Ve svém prvním dostihu skončil… poslední. Pak už šel jen nahoru

Narodil se 10. března roku 1975, jeho otcem nebyl nikdo jiný než legenda českého turfu – žokej Ferdinand Minařík. Ten patřil mezi dostihovou elitu šedesátých až osmdesátých let, jezdil překážky i klasické rovinné dostihy a za svoji kariéru vyhrál 376 dostihů. Později se z úspěšného jezdce stal úspěšný trenér, jeho koně dosahovali cenných vítězství.

Filip Minařík šel od dětství v otcových stopách. Na koni začínal společně se starším bratrem, mezi amatéry začal jezdit v patnácti – v té době začínal studovat gymnázium v Radotíně. Po maturitě přešel Filip Minařík mezi profesionály – a přechod to vůbec nebyl… dobrý. Při svém prvním dostihu v Karlových Varech skončil v září 1990 s klisnou Várkou poslední.

První vítězství? Toho se Filip Minařík dočkal o několik měsíců později – na koni jménem Lučina vyhrál 7. dubna na nejprestižnějším dostihovém závodišti u nás. Ve Velké Chuchli. První vítězství nebylo zdale poslední, za svoji kariéru nejlepší žokej české historie posbíral neuvěřitelných 1769 prvních míst. Celkem 54 z nich na tzv. grupové scéně, což jsou dostihy té nejvyšší kategorie. V Česku mezi ně patří například České Derby, které se běhá ve Velké Chuchli. Mimochodem, hranici 1000 vítězství dosáhl Minařík jako první český žokej vůbec.

Poslední dostihové vítězství Filipa Minaříka? Dosáhl ho na Igneovi v Hannoveru v červnu 2020 – krátce přes svým těžkým pádem, který znamenal konec jeho kariéry na dráze.

Jeho úspěchy v dohledné době jen těžko někdo napodobí

Mimořádné jezdecké úspěchy slavil Filip Minařík na zahraniční dostihové scéně – německým šampionem byl hned čtyřikrát (2005, 2011, 2016 a 2017) a zúčastnil se britského Shergar Cupu. Filip Minařík působil úspěšně například i v Japonsku, celkem vyhrál minimálně jeden závod v 11 zemích světa. To předtím z českých žokejů nedokázal nikdo.

Zranění, která Filip Minařík utrpěl po svém pádu při závodě v Mannheimu v červenci 2020, znamenala pro žokeje v nejlepších letech konec kariéry. Učil se znovu chodit i mluvit, bojoval s depresemi. Oporou mu byly manželka Katja a dcera Finja. Nakonec i to bylo málo a 4. září 2023 se žokej Filip Minařík, ve 45 letech legenda českého dostihového sportu, jejíž úspěchy budou jen těžko k překonání, rozhodl pro dobrovolný odchod ze života.