Zemřela legendární zpěvačka Yvonne Přenosilová

Yvonne Přenosilová? V šedesátých letech patřila mezi největší hvězdy české populární hudby. Byla to právě ona, kdo pod názvem Roň slzy nazpíval jeden z velkých hitů šedesátých let I’m sorry Brendy Lee. Český text dodal Jiří Štaidl, Yvonne Přenosilová se rázem dostala na přední příčky hitparád.

11. září Yvonne Přenosilová, zpěvačka s podmanivým hlasem, ve věku 75 let zemřela. Zprávu přinesl jako první Radiožurnál.

Yvonne Přenosilová v roce 2009. Tdroj Wikipedia.org a Adam Živner. Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.

Životopis Yvonne Přenosilové? Dceři generála učaroval zpěv

Zpěvačka Yvonne Přenosilová se narodila 2. července roku 1947 v Praze v rodině generála československé armády Jiřího Přenosila a Rakušanky (Markéty). Její dětství bylo notně poznamenáno otcovým angažmá za druhé světové války – proti nacistickému Německo bojoval v britské armádě, v roce 1953 pak byl „po zásluze odměněn“. Byl zajat Státní bezpečností, krutě mučen a nakonec odsouzen k nucené práci v kladenských dolech. Teprve v šedesátých letech se mohl vrátit k profesi inženýra, po Sametové revoluci jej prezident Václav Havel povýšil na generálmajora.

Jestli chtěla Yvonne od dětství zpívat? Těžko říct, ale dobře a rád zpíval i její tatínek, po kterém pravděpodobně zdědila talent. Na výsluní se dostala poprvé v šedesátých letech, kdy vystupovala se skupinou Olympic, se kterou mezi roky 1963-1964 vystupovala v Divadle Semafor pánů Suchého a Šlitra. Do stejného divadla se už předtím pokoušela dostat prostřednictvím konkurzu, nicméně neuspěla.

V roce 1964 se pak zrodil první obrovský hit Yvonne Přenosilové – už zmíněný remake hitu Brandy Lee Roň slzy. Yvonne bylo sedmnáct let a její kariéra začala strmě stoupat. Stoupala ovšem jen několik let – po srpnu 1968, okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a podpisu prohlášení Dva tisíce slov ze zpěvačky stala persona non grata. Už týden po 21. srpnu emigrovala přes Rakousko do Německa, kde až do Sametové revoluce žila s rodiči, kterým se z okupované republiky podařilo dostat také.

V Německu se Yvonne pod jménem Yvonne Silova pokusila navázat na svoji pěveckou kariéru – to už přitom měla po pracovní zkušenosti u British Airways, sňatku s baronem (a právníkem) Maxmiliánem von Schuckmannem a narození syna maxe v roce 1979. Bohužel, restart se zpěvačky s hlubokým hlasem nepodařil, německé publikum vyžadovalo v té době již jiné pěvecké typy.

Yvonne Přenosilová je známá také jako redaktorka rádia Svobodná Evropa, kde k jejím nejbližším spolupracovníkům patřil Karel Kryl. Jedním z jejích ctitelů ve Svobodné Evropě byl v té době podle jejích vlastních vzpomínek i komunistický rozvědčík Pavle Minařík.

V roce 1994 se zpěvačka Yvonne Přenosilová vrátila natrvalo do Česka. 11. září 2023 pak ve svých 75 letech zemřela. Její hlas bude chybět několika generacím fanoušků dobré hudby.