Idi Amin. Řezník z Kampaly

Kdy přesně se narodil, nevíme. Co ale víme, je to, že Idi Amin, jeden z nejbrutálnějších afrických dikátorů 20. století, se narodil jako syn šamanky, stal se několikanásobným ugandským šampionem v boxerské těžké váze, závodně plaval a hrál ragby a za jeho krutovlády přišlo o život na tři stovky tisíc ugandských civilistů, často krutou a trýznivou smrtí.

Životopis Idi Amina? Stěží vychodil základní školu, Uganda mu přesto (strach) ležela u nohou

Idi Amin Dada Oumee, jak zní jeho celé jméno se narodil někdy kolem roku 1925 v Koboko v dnešní severozápadní Ugandě. Svoji kariéru začal docela nenápadně – jako kuchař v King’s African Rifles britské koloniální armády, postupně se ale propracoval až na pozici poručíka. Během své služby se podílel na potlačení povstání v Somálsku a Mau Mau v Keni.

Po získání nezávislosti Ugandy na Velké Británii v roce 1962 se Amin stal důležitým vojenským představitelem v ugandské armádě a v roce 1965 byl dokonce jmenován velitelem. V roce 1971 provedl Idi Amin státní převrat, který zbavil moci tehdejšího prezidenta Miltona Oboteho, a prohlásil se prezidentem Ugandy.

Během své osmileté krutovlády bylo v Ugandě zavražděno až 300 000 civilistů – i odtud pramení jeho přezdívka Řezník z Kampaly. Aminova byla charakterizována hledáním domnělých nepřátel, masovými popravami, etnickými čistkami a politickým pronásledováním. V roce 1972 pak Idi Amin vyhostil všechny asijské občany Ugandy indického a pákistánského původu, což vedlo k hospodářskému propadu země.

Mezinárodní pověst Idi Amina dostala velkou ránu kvůli jeho podpoře palestinských teroristů v roce 1976 při únosu letu Air France, který vyvrcholil izraelskou záchrannou operací v Entebbe. V roce 1979 byl svržen i Idi Amin. Stalo se tak po invazi vojsk sousední Tanzanie, kterou krátce předtím s úmyslem zabrat část jejích území napadl, a ugandských exilových sil.

Nenáviděný diktátor byl svržen, ale podařilo se mu utéct. Nejprve se uchýlil exilu do Libye, později do Iráku a nakonec do Saúdské Arábie, kde v relativním poklidu žil až do své smrti v roce 2003. Za své zločiny nikdy nebyl souzen.

Idi Amin je připomínán jako despotický vládce, jehož brutální režim způsobil nejen obrovské lidské utrpení, ale také dlouhodobé hospodářské a sociální škody pro Ugandu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *