Jacqueline Kennedyová. První dáma JFK

Jacqueline „Jackie“ Lee Bouvierová-Kennedyová-Onassisová se narodila 28. července 1929 v New Yorku. Byla manželkou 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho a v letech 1961–1963 první dáma Spojených států.

Jackie byla velmi chytrá a nadaná, vystudovala elitní školu Vassar College, poté rok cestovala po Evropě a po návratu studovala na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu. Jako společenská novinářka přinášela reference o korunovačních oslavách Alžběty II. z Londýna. V deníku Washington Times-Herald pracovala jako fotoreportérka od roku 1952.

Díky tomu se seznámila s J. F. Kennedym, svatba byla v září 1953 v Newportu na Rhode Islandu. Manželé Kennedyovi měli dvě dcery a dva syny, nejmladší syn však žil jen několik dní. Jackie navštěvovala semináře dějin USA (na Georgetown University) a díky znalosti cizích jazyků pro manžela překládala politické texty z francouzštiny a španělštiny.

V roce 1961 se J. F. Kennedy stal prezidentem. Jackie se starala o děti a nechala natočit dokument o Bílém domě. Svým stylem oblékání určovala módní trendy. Po atentátu na svého manžela Nechala vybudovat John F. Kennedy Memorial Library v Bostonu. Jackie v této době odmítla nabídky jako víceprezidentka, senátorka či velvyslankyně ve Francii.

Roku 1968 se Jackie provdala za řeckého multimilionáře Aristotela Onassise. Manželství nebylo ale příliš šťastné. Po smrti manžela pracovala jako redaktorka u Viking Press. Od roku 1985 žila Jackie s obchodníkem s diamanty Mauricem Tempelmanem.

Jackie zemřela 19. května 1994 na rakovinu lymfatických žláz v New Yorku. Její pohřeb byl vysílán televizemi do celého světa. Je pohřbena vedle svého manžela J. F. Kennedyho na Arlingtonském hřbitově.