Jan Přeučil. Věk je jen číslo

Jan Přeučil. Herec, vysokoškolský pedagog, muž, kterému nejsou slova galantnost a elegance cizí, dabér, který namluvil na čtyři stovky rolí. Není snad nikdo, kdo by jej alespoň jednou nezaregistroval na plátnech kin nebo obrazovce televize.

Věděli jste také, že v dětství vyrůstal bez otce odsouzeného na doživotí? A že mu komunistický režim proto dlouho znemožňoval nejen studia herectví, ale studia vůbec?

Životopis Jana Přeučila? Nešťastné dětství, hvězdná kariéra

Jan Přeučil se narodil 17. února roku 1937 v Pardubicích v rodině poslance za Československou stranu národně socialistickou a majitele nakladatelství Pamir Františka Přeučila. Že vám jeho jméno něco říká? Pokud se zajímáte o vykonstruované procesy po roce 1948, už jste se s ním zcela jistě setkali. František Přeučil byl jedním z odsouzených ve zločinném procesu s Miladou Horákovou. Na rozdíl od ní přežil – dostal „pouze“ doživotí.

Jan Přeučil pocítil otcovou odsouzení ihned. Nesměl na gymnázium, o studiu na DAMU si mohl nechat jenom zdát. V rámci převýchovy dělnickou třídou byl donucen vyučit se dřevomodelářem při ČKD Stalingrad v Praze.

Nakonec režim svolil a Jan Přeučil si mohl večerně dodělat gymnázium, na studia herectví měl ale dveře zavřené – přestože zkoušky udělal a jeho přijetí podpořil Karel Hōger.O rok později (1956) zkusil Jan Přeučil zkoušky na DAMU znovu. A tentokrát již uspěl. Jak později sám řekl, žeho přijetí si vynutil herec a pedagog Radovan Lukavský.

Šedesátá léta? Propuštění otce, začátek herecké kariéry

V roce 1960 Jan Přeučil na DAMU absolvoval. Svůj úspěch ale musel oslavit sám. Otec byl stále ve vězení, maminka zemřela 25. prosince 1959 ve věku pouhých 49 let. Otec byl po deseti letech věznění na Mírově v Leopoldově nakonec propuštěn v roce 1963, v roce 1968 byl jeho rozsudek zrušen.

Plné rehabilitace se ale František Přeučil dočkal až po pádu komunismu v roce 1990. Zemřel o šest let později, když uhořel kvůli závadě na elektroinstalaci ve svém domku v Černošicích.

Zpět k jeho synovi. Hned po studiích se Jan Přeučil vydal na hereckou dráhou, která v různých podobách trvá dodnes. První angažmá získal ještě v roce 1960 v Divadle na Zábradlí, v jeho hereckém kolektivu pak setrval až do roku 1993, několik roků tady působil i jako vedoucí činohry.

V Divadle na Zábradlí vstoupil Jan Přeučil do KSČ. Zdánlivě nepochopitelným krokem chtěl ochránit rodinu. Jeho rozhodnutí se bohužel minulo úspěchem – když se dcera jeho ženy Štěpánky Haničincové provdala za signatáře Charty 77, byla celá rodina v hledáčku Státní bezpečnosti.

Představovat Jana Přeučila jako herce? Jeho podmanivý hlas, osobitou dikci a vzhled znají z filmů a televizních pořadů diváci všech generací. Kromě herectví Jan Přeučil působí jako vysokoškolský pedagog, a to už od roku 1963. Jeho specializací je rétorika.

Osobní život Jana Přeučila? Tři manželství, dvě osudové ženy

Herec Jan Přeučil byl třikrát ženatý, první manželství bylo, jak sám později uváděl, takzvaně „na zkoušku“ během jeho vojenské služby v Českých Budějovicích a trvalo krátce. Jeho druhou manželkou a velkou láskou byla hvězda televizních pořadů pro děti Štěpánka Haničincová.

Po její nešťastné smrti v roce 1999 se třetí ženou Jana Přeučila stala herečka a první představitelka Popelky Eva Hrušková. Brali se v roce 2004, dodnes spolu jezdí po Česku a hrají především pro dětské publikum.