Volodymyr Zelenskyj. Herec ukrajinským prezidentem

Volodymyr Zelenskyj? Ve dvou věcech je současný ukrajinský prezident podobný Ronaldu Reaganovi, bývalému prezidentu USA – stejně jako on byl před působením v politice herec. A stejně jako musí bojovat proti rozpínavosti Ruska (Sovětského svazu).

Rozdíl? Zelenskyj brání svoji zemi otevřené agresi, Reagan bránil demokracii obecně… a více méně pomocí smluv a dohod.

Kdo je Volodymyr Zelenskyj?

Připravili jsme jeho životopis, ve kterém se seznámíte s nejdůležitějšími životními událostmi dnešního prezidenta Ukrajiny. Volodymyr Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 ve městě Kryvyj Rog v tehdejším Sovětském svazu v rodině, která v řeči socialistického zřízení patřila k takzvané pracující inteligenci. Matka byla inženýrka, otec profesor kybernetiky.

I mladý Volodymyr šel nejprve ve stopách rodičů. Vystudoval práva, na Národní ekonomické univerzitě v Kyjevě, tím ale jeho účinkování v oblasti práva, advokacie a soudnictví obecně skončilo. Volodymyra to totiž už od doby středoškolských studií táhlo k herectví a do televize.

Film a televize. Tady je Zelenskyj doma

V televizi se poprvé objevil jako sedmnáctiletý, když se zúčastnil populární televizní soutěže Klub vtipných a pohotových (známá je i pod zkratkou KVN). Když ji pak roce 1997 vyhrál, o jeho dalším působením nemohlo být pochyb – zrodila se velká a úspěšná hvězda ukrajinského (nejen) televizního humoru.

Seskupení Kvartal 95, které po svém vítězství založil, mělo svoji základnu v Moskvě, na Ukrajině se začala více prosazovat až po roce 2003, kdy začal Zelenskyj spolupracovat s televizními stanicemi 1+1 a Inter.

V následujících letech se Volodymyr Zelenskyj etabloval jako filmový herec. Diváci jej mohli vidět v několika ruských a rusko-ukrajinských filmech se současnou i historickou tématikou.
V době první ukrajinské krize na přelomu let 2013/14 Zelenskyj podpořil hnutí Euromajdan, které stálo za svržením proruského prezidenta Janukovyče.

Prezidentem Ukrajiny se Zelenskyj stal poprvé v roce 2015

Stalo se tak v televizním seriálu Služebník lidu. V něm hrál středoškolského profesora jménem Vasilij Holoborodko, který díky virálnímu videu vyhraje ukrajinské prezidenské volby.

Jako kandidát stejnojmenné strany (Služebník lidu) pak uspěl i samotný Volodymyr Zelenskyj. Kandidaturu oznámil (stylově) na silvestra 2018, o čtyři měsíce později pak se ziskem 74 % hlasů ve druhém kole voleb porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka.

V současné době Volodymyr Zelenskyj brání Ukrajinu proti agresi Ruska Vladimíra Putina.