Eliška Balzerová. Herečka mnoha tváří

Eliška Balzerová je Paní herečka. Na prknech, která znamenají svět, vystupuje už od roku 1971. Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsala rolí v seriálu Nemocnice na kraji města. S hereckým kolegou Tomášem Tōpferem zachránila pražské Divadlo na Fidlovačce. Má Českého lva, televizní cenu Elsa a Cenu Františka Filipovského za dabing. Na jeden život docela dost, co říkáte?

Životopis Elišky Balzerové?

Narodila se ve Vsetíně 25. května roku 1949 jako Eliška Havránková, podle vlastních doma v ložnici. Od pěti let, po rozvodu rodičů, žila pak už jen s maminkou a sestrou v Moravských Budějovicích, na vztah s otcem ale nezanevřela. Maminka, povoláním telefonistka na poště, měla zásadní vliv na Eliščino budoucí profesní směřování – sama byla nadšenou ochotnicí, lásku k divadlu pěstovala i v Elišce.

Eliška Balzerová a herecká kariéra? Po absolvování konzervatoře a brněnské JAMU nastoupila na první hereckou štaci do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Odtud po čtyřech sezónách odešla do Prahy – v souboru vinohradského divadla pak strávila dlouhých 25 let. Tady si zahrála v mnoha nezapomenutelných divadelních kusech. Tři sestry, Urmefisto, Ubohý vrah, Brouk v hlavě… to je jen několik z mnoha.

V devadesátých letech se Eliška Balzerová stala společně s hereckým kolegou Tomášem Tōpferem hlavní iniciátorkou znovuotevření pražského Divadla na Fidlovačce. Uspěli a v roce 1998 obnovená scéna přivítala první diváky.

Na Fidlovačce se Eliška Balzerová si zahrála v inscenacích Šumař na střeše, Poslední doutník, Kabaret, Dohazovačka, Tři holky jako květ a dalších. Kromě hereckých kvalit projevila Eliška Balzerová na Fidlovačce i kvality manažerské – od roku 2012 působila jako ředitelka této sympatické divadelní scény až do svého odchodu v roce 2017.

Eliška Balzerová a film a televize?

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1969, kdy si zahrála ve snímku Kaktus, bomba, letadlo, televizním filmu Václava Vorlíčka. O několik let později ji proslavila role mladé ortopedky Alžběty Čeňkové v seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na krají města (1977). Její filmová a televizní kariéra je mimořádně bohatá, čítá desítky větších i menších rolí. Jen namátkou – Vrchní, prchni, Zlatí úhoři, S tebou mě baví svět, Městem chodí Mikuláš… To jsou snímky, ve kterých si zahrála výrazné role před rokem 1989.

Ženy v pokušení, Láska je láska, Tátova volha, Teorie tygra nebo zatím poslední Srdce na dlani, kde si zahrála po boku Bolka Polívky – v nich ztvárnila výrazné role po Sametové revoluci. Za roli Vilmy ve filmu Ženy v pokušení obdržela v roce 2011 Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Manželem Elišky Balzerová je producent Jan Balzer. S ním se seznámila v roce 1974, od va roky později se vzali, společně mají syna Jana a dceru Adélu. Dodejme ještě, že je šťastnou a spokojenou čtyřnásobnou babičkou.