Jana Kirschner: První dáma slovenského popu

Jana Kirschner, jedna z nejoblíbenějších slovenských zpěvaček,  je dobře známá i u nás. Neotřelá vizáž, příjemný hlas, texty, které mají co říct.

Narodila se 29. prosince 1978, už jako malá ráda navštěvovala hodiny zpěvu a klavíru. V roce 1996 se účastnila souteže Miss Slovensko, kde se probojovala až do finále a umístila se na pátém místě (bylo jí necelých sedmnáct let).

Doma si sama nahrála demokazetu, která se dostala do rukou hudebního producenta a Janina pozdějšího manažéra Jožka Šeba, který jí pomáhal postavit i první doprovodnou skupinu.  V témže roce vydává svoje debutové album s názvem „Jana Kirschner“. O rok později (1997) získala cenu Hudební akademie Objev roku.

Písně s názvy Líška, Žienka domáca a V cudzom meste se dlouhou dobu umísťovaly na prvních místech mezinárodních hitparád všech předních slovenských rádií.  V roce 1999 získala cenu „Grand Prix Radio“, kterou udělují největší rozhlasové stanice na Slovensku a také se stala zpěvačkou roku v anketě „Zlatý slávik“. Ve stejném roce byla zařazena deníkem Pravda mezi deset osobností roku.

V roce 2000 se stala zpěvačkou roku podle slovenské Hudební akademie. Ve stejném roce následuje deska V cudzom meste, se kterou se prosadila i na českém trhu. O sólovou kariéru se pokoušela i ve Velké Británii. V letech 2002 a 2003 jsou to alba Pelikán a Veci čo sa dejú, které byly logickou cestou k novince Shine, jež představuje mezinárodní debut.

Mezi její poslední projekty patří i titulní skladby k filmu Pokoj v duši, za kterou získala v roce 2009 ocenění Rádioslávik za nejhranější skladbu ve slovenských rádiích.  31. května 2010 vydala  album Krajina Rovina.

Jana Kirschner je označována také jako první dáma slovenského popu. Plným právem.