Jean-Claude Van Damme. Z Bruselu až na vrchol Hollywoodu

Jean-Claude Camille François Van Varenberg, známější pod uměleckým jménem Jean-Claude Van Damme, se narodil 18. října 1960 v Belgii. Jeho rodiči jsou Eugene Van Varenberg a Eliana Van Varenbergh.

Cesta Jean-Claude Van Damma ke slávě začala v Bruselu, kde se jako mladý chlapec pod vedením svého otce věnoval bojovým uměním. S černým pásem v karate (získal jej jako osmnáctiletý) a talentem pro balet a další bojové sporty jako taekwondo a muay thai, Van Damme brzy ukázal, že má co nabídnout světu akčního filmu.

Filmový životopis Jean-Claude Van Dama? Akční filmy z něj udělaly hvězdu

Jeho cesta do Hollywoodu začala v roce 1982, kdy se přestěhoval do Spojených států. Počáteční boj o přežití v nové zemi, kdy pracoval v různých zaměstnáních včetně vyhazovače a osobního trenéra karate, vyústil v první malé filmové role. Jeho průlom přišel s filmem „Krvavý sport“ v roce 1988, kde se Van Damme objevil v hlavní roli a ukázal světu svůj jedinečný styl a atletickou postavu.

Jean-Claude Van Damme. Zdroj: Georges Biard, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Jean-Claude Van Damme se rychle stal ikonou akčního žánru. Jeho schopnost kombinovat bojové umění s dramatickým herectvím mu přinesla role v řadě úspěšných filmů jako „Kickboxer“, „Univerzální voják“, a „Timecop“. Ve filmovém trháku Univerzální voják se stal jeho protihráčem další hvězda tehdejších akčích filmů – Dolph Lundgren.

V posledních letech Van Damme neztratil svůj akční náboj. K jeho nedávným projektům patří „Silent Kill“, „What’s My Name?“ a „Darkness of Man“. Dokázal, že stále má co nabídnout nejen v akčních filmech, ale také v dokumentárních a animovaných filmech, jako je „Jean-Claude Van Damme: Karate King“.

Jean-Claude Van Damme, známý také jako The Muscles from Brussels (Svaly z Bruselu), se stal ikonou akčního filmu a jeho filmy vydělaly přes miliardu dolarů po celém světě. Vedle své herecké kariéry se Van Damme věnuje také ochraně životního prostředí a je známý svým podporováním různých ekologických příčin. Jeho cesta od bojových umění až po vrcholy Hollywoodu je příběhem odhodlání, talentu a neustálé touhy po úspěchu.

Osobní život Jean_Claude Van Damma? V životě byl celkem čtyřikrát ženatý. Se svou třetí manželkou, se kterou se rozvedl a poté znovu oženil, žije od roku 1999 dodnes. Jean-Claude Van Damme má tři děti – Kristophera, Biancu Brigitte a Nicolase.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *