Zemřel Ladislav Županič. Oblíbený herec a dabér Clinta Eastwooda

Jeho hlasem mluvil “Drsný Harry” Clint Eastwood. Zdeněk Troška jej obsadil do jedné z nejhranějších českých pohádek – ano, řeč je o pohádce Princezna ze mlejna, kde ztvárnil postavu Jeana, sluhy zlovolného Knížepána.

Legendou se pak stal na jevišti Hudebního divadla v Karlíně. Tohle všechno je a byl český herec a dabér Ladislav Županič. Ano, byl. Oblíbený herec s mimořádným šarmem zemřel 9. prosince 2023 v pražské vinohradské nemocnici.

Životopis Ladislava Županiče? Chtěl být pilotem po otci, nakonec se proslavil jako herec

Herec a dabér Ladislav Županič se narodil 9. srpna roku 1943 v Prostějově v rodině pilota. Ptáte se, proč zní jeho příjmení jihoslovansky? Dědeček z otcovi strany pocházel z chorvatského ostrova Hvar.

Vojenským pilotem, po otci, chtěl být dlouho i Ladislav Županič. Nakonec zvítězilo herectví.  Po studiu na brněnské  JAMU začínal Ladislav Županič v divadle Paravan v Praze. V roce 1970 se pak připojil k souboru Hudebního divadla Karlín, kde nejenže vytvořil desítky úspěšných rolí, ale kde byl v letech 1993 – 2003 také ředitelem. Odvolán byl za ne úplně jasných okolností po povodních v roce 2002, důvodem měl být nevyrovnaný rozpočet na opravy vytopeného divadla.

Ladislav Županič Županič se jako herec neomezoval pouze na divadelní prkna. Jeho filmové a televizní role? Zahrál si například ve filmu Vesničko má středisková Jiřího Menzela nebo už zmíněného sluhu v pohádkách Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna 1 a 2.  Vidět jsme jej mohli například i ve filmu Kameňák. Často byl také obsazován i do populárních televizních seriálů  jako jsou Arabela, Chlapci a chlapi, Zdivočelá země nebo Okresní přebor.

Ladislav Županič byl také uznávaným dabérem, jenž svůj hlas propůjčil ikonickým postavám, včetně amerického herce Clinta Eastwooda. Jeho přínos k umění byl oceněn Cenou Thálie v roce 2016 za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství, a již v roce 1998 získal tuto cenu za výkon v roli Albína v muzikálu Klec bláznů​​​​.

Osobní život? Ladislav Županič byl třikrát ženatý, jeho druhou manželkou byla herečka Jana Drbohlavová. Měl dva syny – Ladislava a Jana.

Ladislav Županič zemřel 9. prosince 2023 ve věku 80 let ve Vinohradské nemocnici v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *