Jimi Hendrix. Král elektrické kytary

Jimi Hendrix (vlastním jménem James Marshall Hendricks), americký bluesrockový kytarista, skladatel a zpěvák, jeden z vůbec nejvýznamnějších instrumentalistů v historii rockové hudby (v roce 1970 je zvolen nejlepším rockovým kytaristou), přichází na svět 27. listopadu roku 1942 ve Spojených státech amerických ve městě Seattle jako syn profesionálních tanečníků (po otci je černošského původu, po matce indián) – po rozvodu rodičů pak žije budoucí kytarová legenda u otce.

S kytarou je Hendrixův život spojen již od dětství – od svých deseti let hraje na kytaru akustickou, o něco později pak začíná hrát na kytaru elektrickou – repertoár jeho první skupiny, nazvané Rocking Kings a působící koncem padesátých let 20. století, se pak skládá převážně z převzatých bluesových a rock’n’rollových skladeb (velký vliv na další Hendrixovo hudební směřování mají v této době B. B. King či Muddy Waters).

V roce 1959 Hendrix opouští střední školu a je odveden do americké armády – v jejích řadách se stává výsadkářem, nicméně, poté, co si při jednom ze seskoků poraní páteř a kotník, je z armády po dvou letech propuštěn.

Po svém odchodu z armády se Jimi Hendrix začíná živit jako profesionální (doprovodný) kytarista – mezi roky 1963-65 působí mimo jiné v doprovodných skupinách takových hvězd tehdejšího hudebního nebe, jako jsou např. Little Richard, B. B. King, Ike a Tina Turner, Hank Ballard, James Brown…

V roce 1965 pak Jimi Hendrix zakládá vlastní skupinu, nesoucí název Jimmy James and the Blue Flames – když skupinu uslyší v New Yorku Chas Chandler (člen skupiny Animals), nabídne Hendrixovi angažmá ve Velké Británii, v Londýně – tady pak Hendrix takřka vzápětí po příletu zakládá s bubeníkem M. Mitchelem a baskytaristou N. Reddingem skupinu The Jimi Hendrix Experience, která okamžitě slaví úspěchy v celé Evropě.

Hendrixův osobitý hráčský styl (hraje na kytaru v opačném gardu), schopnost improvizace, dokonalá hráčská ekvilibristika (Hendrix hraje s kytarou za zády, drnká na struny zuby), virtuozita a exotický vzhled vedou doslova k hendrixománii – v roce 1967 pak The Jimi Hendrix Experience vydávají úspěšné singly „Hey Joe“, „Purple Haze“ a „The Wind Cries Mary“.

Ještě stále v roce 1967 vystupují The Jimi Hendrix Experience na hudebním festivalu v Monterey (na doporučení P. McCartneyho), ve stejném roce pak vychází debutové album skupiny, nazvané „Are You Experienced?“ – toto album je dodnes jedním z největších skvostů rockové hudby.

V roce 1968 se Jimi Hendrix se svojí doprovodnou skupinou účastní legendárního hudebního festivalu v americkém Woodstocku, v tmto roce pak krátce po sobě vycháejí i další dvě Hendrixova alba – „Axis: Bold As Love“ a „Electric Ladyland.

V roce 1969 se The Jimi Hendrix Experience rozcházejí a Hendrix zakládá novou skupinu, nazvanou Band of Gypsies (společně s baskytaristou B. Coxem a bubeníkem B. Milesem), na úspěch předešlého seskupení však tato skupina navázat nedokáže.

O rok později se několikaletá (čtyřletá) hvězdná kariéra kytarového mága Jimiho Hendrixe uzavírá – Hendrix se v Londýně (neúmyslně) předávkuje příliš silnou dávkou léků na psaní (barbiturátů), během převozu do nemocnice pak umírá, když se zadusí zvratky – stane se tak 18. září roku 1970.