Jozef Herda. Stříbrný z berlínské olympiády

Jozef Herda, slovenský zápasník a trenér, držitel stříbrné medaile z XI. olympijských her v Berlíně v roce 1936 a patnáctinásobný mistr Československa v zápase, přichází na svět 21. dubna roku 1910 v Trnavě v rodině zámečníka.

V mládí se Herda vyučí řemeslu svého otce a ve svých sedmnácti letech pak odchází za prací do Prahy – tady pak krátce cvičí v Sokole, ale brzy vstupuje do sportovního klubu AFK Stráž bezpečnosti.

Ze sportů zkouší Jozef Herda nejprve vzpírání, ale pak poznává zápas – a ten se pak stává jeho osudem.

Na počátku třicátých let 20. století patří již Jozef Herda mezi československou špičku v klasickém stylu, zápasí přitom většinou ve váze do 66 kg.

V roce 1932 se má Jozef Herda zúčastnit jako jeden z mála československých sportovců X. olympijských her v Los Angeles – na jeho účast ale nakonec není dostatek prostředků.

Olympijských her se Jozef Herda zúčastní až o čtyři roky později, na XI. olympijských hrách v Berlíně v roce 1936, kde ve váze do 66 kg získává v klasickém stylu stříbrnou olympijskou medaili.

Za druhé světové války, v roce 1942, se pak Jozef Herda vrací z Prahy na rodné Slovensko, po válce se pak účastní mnoha dalších významných zápasnických mítinků. Se sportovní kariérou se Herda rozloučí v roce 1956 , i poté pak ale zůstává věrný zápasu – jako trenér, rozhodčí a funkcionář.

4. října roku 1985 Jozef Herda v Bratislavě umírá.