Jiří Kotáb. Soukromý ombudsman kandiduje na prezidenta

Jiří Kotáb? Politicky je spojený s postavou Tomio Okamury, je soukromým ombudsmanem v Moravskoslezském kraji a v prezidentské volbě 2023 se chce stát nástupcem prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě. Jestli má šanci na úspěch? Těžko říct, ale vyloučit někoho předem, to se nevyplácí nikdy a nikde.

Životopis Jiřího Kotába? Celý život se pohybuje ve světě handicapovaných. Pomáhat jim chce i jako prezident

Jiří Kotáb se narodil v roce 1982 ve středočeské Příbrami. Od svých deseti let je na invalidním vozíku, řečí zdravotního práva je osobou tělesně postiženou s III. stupněm invalidity. V současné době žije na severní Moravě, kde také působí od roku 2020 jako soukromý ombudsman, tj. pomáhá především handicapovaných, kteří bojují za svá práva s úřady a institucemi.

Politická kariéra Jiřího Kotába? V roce 2016 spojil svoje působení s Tomio Okamurou a jeho hnutím Úsvit, ve kterém působil coby expert pro zdravotní a sociální politiku. Dvakrát se Jiří Kotáb pokusil dostat se do Poslanecké sněmovny. V obou případech byl neúspěšný – v roce 2017 kandidoval za radikální Blok proti islámu, o čtyři roky později zkusil štěstí jako nezávislý kandidát v barvách KSČM.

Do boje o prezidentský úřad vstupuje Jiří Kotáb jako občanský kandidát, dle vlastních slov se mu podařilo sesbírat 50 000 hlasů potřebných pro uznání kandidatury.