Denisa Rohanová. Kandidátka na prezidentku ČR vyřazená soudem

Prezidentský úřad České republiky byl v dosavadní historii Československa a poté České republiky vždy výhradně mužskou záležitostí Masaryk, Beneš, Gottwaldnebo Havel, Klaus a Zeman – co jméno, to osobnost, ale mužská osobnost.

Prezidentská volba 2023 dává malou naději, že se na Pražském hradě v úřadu prezidenta poprvé objeví žena – v průzkumech preferencí se poměrně dobře daří Danuši Nerudové, jsou tu i dvě další kandidátky. Denisa Rohanová, prezidentka České asociace povinných, a Jana Peterková, politická aktivistka.

Životopis Denisy Rohanové? Dluhy z manželova podnikání ji přivedly k pomoci lidem v exekuci

Narodila se jako Denisa Nepovímová 16. dubna 1975 ve východočeských Pardubicích, rodina se ale brzy přestěhovala do Kralup nad Vltavou . Středoškolské vzdělání? Rohanová vystudovala chemické učiliště v Neratovicích, vysokoškolský titul získala na Vysoké škole Podnikání a práva, kde vystudovala soukromé právo (absolvovala v roce 2020). Neakademický titul LL. M. má pak z Akademie krizového řízení, při studiu se specializovala na exekuční právo. Tuto školu dokončila v roce 2019.

Svoje vzdělání uplatňuje Denisa Rohanová jako prezidentka České asociace povinných, organizace, která zastupuje a pomáhá chránit práva těch, kdo se ocitli v exekuci. Organizace je tak protipólem Exekutorské komory a České asociace věřitelů. Do funkce prezidentky asociace byla zvolena v říjnu 2017. Pomoci lidem v tísni se věnuje už od roku 2013, spolupracuje s mnoha neziskovými organizacemi.

Zkušenost z politiky? Rohanová kandidovala v komunálních i parlamentních volbách

V roce 2008 se její tehdejší manžel dostal jako OSVČ v době krize do druhotné platební neschopnosti, dluhy se nakonec vyšplhaly nad deset milionů korun, které jsou dnes téměř splaceny.

Do politiky směřovaly kroky Denisy Rohanové již několikrát. V roce 2014 neúspěšně kandidovala jako nestranička za Úsvit Tomia Okamury v komunálních volbách v Kralupech nad Vltavou. O tři roky později se pokusila proniknout jako kandidátka strany Referendum o Evropské unii do Poslanecké sněmovny – v parlamentních volbách nicméně zcela propadla.

Svoji kandidaturu na post prezidenta České republiky ohlásila 1. dubna 2021. Zatím vše vypadá, že svoji kandidaturu bere vážně, nikoli jako aprílový žert.

V prosinci 2022, měsíc před prezidentskou volbou, Nejvyšší správní soud Denisu Rohanovou z volebního klání vyloučil. Důvodem je to, že podporu potřebnou ke kandidatuře získala pouze u členů bývalé Poslanecké sněmovny, čímž nesplnila zákonné podmínky.