Radka Folprechtová. Co tě nezabije, to tě posílí

V jejím případě to platí dvojnásobně. V roce 2019 totiž přišla v jednom okamžiku o přítele, se kterým začínala žít po rozvodu, i o zdraví, které dlouho získávala zpět. Přitom nic nenaznačovalo, že by se něco závažného mělo stát – obyčejný výlet na motorce se ale změnil v boj o život, když příteli náhle selhalo srdce.

Následoval náraz do skály – přítel nepřežil, Radku Folprechtovou museli letecky transportovat do liberecké nemocnice s přeraženou páteří. Nevzdala se a dnes se opět plně věnuje své práci – grafickému designu.

Životopis Radky Folprechtové? Celý život je na volné noze

Radka Folprechtová se narodila 1. září 1971 v Poděbradech, v malé vesničce nedaleko slavného lázeňského města i vyrůstala. Výtvarno ji životem provází už od dětství, kdy chodila do výtvarného kroužku, středoškolská studia pak už byla jasná – přihlásila se na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, udělala talentové zkoušky a byla přijata.

Střední školu Radka Folprechtová dokončila v roce 1989, mezi roky 1991-1997 pak studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v atelieru Knižní grafiky a písma profesora Solpery. V roce 1997 pak Radka Folprechtová abslovovala stáž Graphic Department v jedné z ikon reklamního průmyslu a grafického designu – řeč je o United Colors of Benetton.

Radka Folprechtová je jednou z nejvýraznějších tváří českého grafického designu. Pro rodné Poděbrady navrhla logo, podílela se na grafické podobě mnoha knih pro děti i dospělé. Namátkou jmenujme například Krátké pohádky pro unavené rodiče spisovatele Michala Viewegha. Vytvořila také sérii autorských knížek Náš svět. Loga či logotypy vytvořila i pro Psychiatrickou nemocnici v Bohnicích, Jihočeskou univerzitu nebo společnost Pietro Filipi.

Osobní život Radky Folprechtové? S bývalým manželem má děti Matyáše a Emmu. Oba jdou v matčiných stopách, na některých projektech pracují společně s ní.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 29. května 1953: Dobytí Mount Everestu