Jiří Krampol: Životní příběh českého Belmonda

Jiří Krampol? Diváci a hlavně divačky mu přezdívají český Belmondo. A to nejen proto, že po emigraci herce Jana Třísky začal slavného Jean-Paul Belmonda, přezdívaného Bébel, dabovat, ale i proto, že se při natáčení nebál ani fyzicky náročných scén.

Dabing ale není hlavním oborem Jiřího Krampola. Je i divadelním hercem, proslavil se také jako komik (především ve dvojici s Miloslavem Šimkem), mnozí si jej zamilovali coby poručíka Libora Krejcárka z televizního seriálu Malý pitaval z velkého města, natočeného na začátku 80. let minulého století. Jaká byla cesta Jiřího Krampola k divadlu a na filmová plátna?

Životopis Jiřího Krampola? Rodák z Buštěhradu si život užívá plnými doušky

Herec, komik a skvělý dabér Jiří Krampol se narodil 11. července 1938 v Buštěhradu. Jeho cesta k hereckému řemeslu ale nebyla nijak přímočará. Nejprve se využil řemeslu tradičnímu ( je vyučeným soustružníkem kovů a po škole pracoval jako údržbář. Jeho srdce ale patřilo vždy divadlu a filmu, nakonec tak vedly jeho kroky na DAMU.

Po absolvování DAMU v roce 1962 se postupně vypracoval v typ herce, jehož charisma si získalo srdce diváků (a opět hlavně divaček) jak v kině, tak u televizních obrazovek. Jiří Krampol ve filmu? Jeho herecká kariéra zahrnuje širokou škálu rolí od komedie až po drama, od televizních seriálů po celovečerní filmy.

Co se seriálové tvorby týká, do paměti diváků se zapsal nejvíce seriály Synové a dcery Jakuba Skláře, Tajemství proutěného košíku a především už zmíněný Malý pitaval z velkého města. Často se objevoval i v televizních pohádkách – také si pamatujete jeho ráčkujícího rádce z pohádky O princezně, která ráčkovala? Po roce 1989 se Jiří Krampol stal tváří pořadu Nikdo není dokonalý.

Jiří Krampol se prosadil také jako oblíbený komik, a to především díky legendárnímu pořadu „Zajíc v pytli“, ve kterém účinkoval s Miloslavem Šimkem v Divadle Semafor před rokem 1989. V menších, ale nepřehlédnutelných rolích se Jiří Krampol objevil i v mnoha českých filmech.

V soukromém životě prošel Krampol čtyřmi manželstvími. S první manželkou, televizní hlasatelkou Janou Fořtovou, má syna Tomáše, se třetí (Marta Krampolová) syna Martina. Poslední manželka Hana Krampolová, se kterou se oženil v roce 1993, zemřela v roce 2020 na následky prasklého jícnového vředu.

Jiří Krampol je známý také svou vášní pro kulturistiku a vzpírání, což mu v sedmdesáti letech přineslo titul veterána tohoto sportu. Za svůj přínos české kultuře byl Jiří Krampol, kterého v posledních několika letech sužují stále častěji život ohrožující zdravotní problémy, oceněn Medailí Za zásluhy I. stupně. Předal mu ji prezident republiky Miloš Zeman v roce 2018​​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *