Josef Odložil. Životopis mílaře a manžela Věry Čáslavské

Josef Odložil, český atlet a držitel stříbrné medaile z olympijských her, muž, známý především jako manžel gymnastky V. Čáslavské (viz Čáslavská, Věra), přichází na svět 11. listopadu roku 1938 v Otrokovicích.

Josef Odložil se atletice začíná věnovat poměrně pozdě, až ve svých osmnácti letech, kdy jej začíná v Olomouci trénovat J. Slavíček.

V letech 1958-60 trénuje Josef Odložil jako voják základní služby v Košicích, kde pod vlivem trenéra J. Lišky začíná běhat všechny střední tratě, a to tratě od 400 m do 2000 m.

Největších úspěchů ale dosahuje Odložil na klasické trati 1500 m, a to pod vedením trenéra A. Poděbrada v pražské Dukle.

Na domácí sportovní scéně je Odložil nejlepším běžcem na středních tratích několik let – je čtyřnásobným mistrem Československa v běhu na 1500 m v letech 1964-67, zároveň je i trojnásobný mistr republiky v běhu na 800 m.

Největší sportovní úspěch zažije Josef Odložil na XVIII. olympijských hrách v japonském Tokiu v roce 1964 – tady Odložil mohutným finišem, kterému odolává jen proslulý Novozélaňdan P. Snell, získává časem 3:39,6 min. nečekané druhé místo v závodě na 1500 m.

Druhého místo pak Odložil dosáhne v závodě na 1500 m ještě na Evropských halových hrách, které se konají v roce 1967 v Praze.

V září roku 1965 Josef Odložil překonává na dráze ve Staré Boleslavi časem 5:01,2 min. světový rekord v běhu na 2000 m.

V roce 1966 pak Odložil dosahuje svého vůbec nejlepšího umístění ve světových atletických tabulkách – patří mu čtvrté místo.

Na mistrovství Evropy v Budapešti ve stejném roce se ale Odložilovi nedaří – ve svých disciplínách je vyřazen již v rozbězích (stejně ostatně Odložil dopadl na mistrovství Evropy v roce 1962 v Bělehradě).

V roce 1968 se Josef Odložil účastní XIX. olympijských her v Mexiku – ve „své“ disciplíně, běhu na 1500 m, končí sice až osmý, ale pozornost miliónů sportovních fanoušků se mu stejně podaří přitáhnout, a to okázalou svatbou s hrdinkou mexické olympiády, sportovní gymnastkou a několikanásobnou medailistkou, V. Čáslavskou.

V roce 1969 Josef Odložil zanechává aktivní sportovní kariéry a stává se trenérem – ve Spartě Praha vychová mimo jiné vynikajícího mílaře J. Kubistu.

V osmdesátých letech, poté, co odejde od manželky a syna Martina, se Odložil angažuje v armádní tělovýchově a sportu, přitom patří k několika málo kritikům používání dopingu.

Osudné se pak pro Josefa Odložila stává léto roku 1993 – po střetnutí se synem Martinem v restauraci v jesenickém Domašově, které skončí Odložilovým těžkým zraněním, Josef Odložil 10. září roku 1993 předčasně umírá.