Kapitán Demo. Muzika v morbidně obézním kabátku

Kapitán Demo jedním slovem? Nepřehlédnutelný. Morbidně obézního hudebníka nepřehlédne na pódiu nikdo. A mimo něj taky ne. Kde se vzal muž, který píše songy, které třeba na YouTube a dalších streamovacích platformách mají miliony přehrání?

Životopis Kapitána Dema? Jeho dědeček byl slavný divadelník, otec hudebník

S pravdou ven – Kapitán Demo není vůbec morbidně otylý. Naopak, svojí postavou by zapadl v davu. Kapitán Demo je totiž alter ego hudebníka Jiřího Buriana. Přijde vám jeho příjmení známé? Mělo by. Jeho dědečkem není nikdo jiný než zakladatel legendární meziválečné divadelní scény D34 E. F. Burian. A otec? Tím není nikdo jiný než Jan Burian, písničkář a hudebník známý především z autorské dvojice s Jiřím Dědečkem.

Jiří Burian alias Kapitán Demo se narodil 11. března 1978 v Praze. Muzice se začal věnovat už na základní škole, spolu s bratrem hráli v několika skupinách (Jamabu, Pod Černým vrchem), on sám bubnoval. S bratrem založil i svoji první kapelu – nazvali ji na počest románu Kurta Vonneguta Jatka č. 5.

Po základní škole Jiří Burian vystudoval střední ekonomickou školu, pak pracoval v různých profesích, na čas odjel do Irska, dělal zahraniční obchod, dva roky moderoval v televizní stanici Óčko… Nakonec ale skončil u toho, co ho vždycky bavilo nejvíc – u muziky.

V muzice si skvěle vede jako Jiří Burian i Kapitán Demo

Jako Kapitán Demo se Jiří Burian poprvé objevil v roce 2007. Pozornost na sebe strhl prakticky okamžitě, a to nejen svým „otylým“ kostýmem. Zaujal také svojí hudbou, která je už od počátků vše, jen ne nudná. První album vydal Kapitán Demo v roce 2012, jmenovalo se příznačně – Demolice. Zatím poslední (šesté) s názvem Mistr světa všeho vyšlo v roce 2021.

Jiří Burian ale není pouze Kapitán Demo, hudbu píše a vydává i pod vlastním jménem. A vede si stejně jako jeho alter ego skvěle. První sólové album (So Low) vydal v roce 2009, o rok později s Mikolášem Růžičkou založil indie folkovou kapelu Republic Of Two, která získala prestižní Cenu Anděl v kategorii Objev roku v roce 2011. Samozřejmě, úzce spolupracuje i se svým otcem, známým hudebníkem a písničkářem.

Na Andělech uspěl i Kapitán Demo – za album Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se až budeš normální (2015) byl nominovaný v kategorii Nejlepší hip-hopové album.

Osobní život? Jiří Burian je ženatý, s vystudovanou herečkou Darinou, která se věnuje hlavně režii, mají tři děti.