Josef Bartoš. Žokej, který skvěle umí překážky i rovinu

Josef Bartoš je fenoménem českého dostihového sportu posledních dvou dekád – podobně jako třeba o generaci starší Josef Váňa, který je jeho trenérem. Ve svých 41 letech dokázal už tříkrát vyhrát slavnou Velkou Pardubickou.

Úspěchy slaví nejen na překážkách, skvělý je i v rovinových dostizích. Vítězí v tuzemsku i v zahraničí – Polsku, Německu, Itálii či Francii, vyhrál jeden z nejsledovanějších dostihů světa Gran Premio v italském Meranu. Je českým a italským překážkovým šampionem.

Poslední dva roky jej provází na nejslavnější tuzemské steeplechase smůla. V roce 2021 se v Pardubicích těžce zranil, dobře na Velké Pardubické nedopadl ani letos – kůň Brunch Royal, kterého sedlal, skončil několik minut po startu na dropu.

Životopis Josefa Bartoše? Lásku ke koním a sedlo zdědil po otci

Narodil se 19. února roku 1981 v České Lípě a dostihové závody mu byly souzeny snad už od kolébky – dostihovým závodníkem a později trenérem byl i jeho otec (také Josef). Na koni Josef Bartoš jezdí od svých devíti, sportovní průpravu ale získával i v cyklotrialu nebo na tenisovém kurtu.

Vzdělání? Maturita na obchodní akademii, vyučil se také na Středním odborném učilišti zemědělském, jak jinak než ve Velké Chuchli, která je chrámem českého dostihového sportu.

Prvním trenérem byl Josefu Bartošovi jeho otec. Později trénoval například u Karla Dvořáka, jezdecké zkušenosti získával také v zahraničí. V roce 2005, kdy mu bylo čtyřiadvacet, začal Josefa Bartoše trénovat legendární žokej Josef Váňa. Jejich spolupráce trvá dodnes.

První vítězství na dostihové dráze? V úplných začátcích se Josef Bartoš účastnil dětských závodů na ponících – a několik desítek jich vyhrál. První regulérní dostih pak odjel s klisnou Chris v roce 1996. Uvedl se skvěle, při svém debutu zvítězil. Největší dosavadní úspěchy žokeje Josefa Bartoše? Třikrát zvítězil ve Velké pardubické steeplechase (2006, 2008 a 2019).

Osobní život? S manželkou Luckou mají syna Josefa (ten se narodil v roce 2006) a dceru Lindu (ročník 2009), které již závodně sedlá koně taktéž první úspěchy slaví v seriálu závodů Pony liga.