Karol Polák. Legenda mezi sportovními moderátory

Góóóól! Sme majstry Európy pre rok 1976. Tahle slova si český sportovní fanoušek z jeho úst pamatuje asi nejvíc. Pronesl je v roce 1976 v Bělehradě okamžik poté, co míč po proslulém dloubáku Antonína Panenky skočil za zády německého brankáře a fotbalové Československo slavilo evropský titul. Karol Polák. Osobitý sportovní komentátor s nezaměnitelným hlasem.

Narodil se 7. září roku 1934 v Bratislavě, vyrůstal ve Vysoké pri Morave. Dlouho nic nenasvědčovalo, že by z něj mohl být televizní komentátor sportovních přenosů – v mládí byl zaměřen spíše humanitně, na konzervatoři studoval zpěv, učil se na housle, vystudoval herectví na bratislavské VŠMU. Sport hrál ovšem v jeho životě také velkou roli. Byl fotbalovým brankářem, několik let hrál druhou nejvyšší basketbalovou ligu.

Ke komentování sportovních přenosů se Karel Polák dostal ještě jako student během brigádničení v rozhlase, jeho poprvé bylo v roce 1959, kdy komentoval krasobruslařskou exhibici. V roce 1962 přešel z rozhlasu do nově se rodící sportovní redakce Československé televize – zůstal jí věrný dalších 35 let. 

Za svoji kariéru se jako komentátor zúčastnil 12 olympijských her, devíti mistrovství světa ve fotbale a dalších stovek sportovních událostí, včetně už zmíněného finále bělehradského šampionátu v roce 1976, který českoslovenští reprezentanti slavně získali pro sebe.

Po odchodu z televize Karol Polák působil nějaký čas v rádiové stanici Rádio Hornet s pořadem Retro Šport, čas od času moderoval různé společenské a sportovní akce.

Karel Polák zemřel 17. ledna roku 2016 po dlouhé těžké nemoci. Společně s ním odešel velký a nezapomenutelný hlas české sportovní žurnalistiky.