Martin Lecián. Postrach Moravy

Pro část veřejnosti byl lupičem–gentlemanem z ranku Jánošíků a Robinů Hoodů. Jenže úplný tak gentlemanem nebyl. Když byl v roce 1927 postaven před vojenský soud v Olomouci a čelil obvinění z deseti vražd (nebo pokusů o ně) a dalších 94 trestných činů, rozsudek zněl – smrt. Osudu se pokusil vzepřít útěkem. Marně. Byl polapen a 6. října stejného roku byl na vězeňském dvoře popraven zastřelením. Martin Lecián, lupič, zloděj, vrah a zběh. Muž s přezdívkou Postrach Moravy.

Narodil se v Uherském Ostrohu 31. října 1900, jeho dětství bylo vše, jen ne šťastné. Otec děti plodil, ale nestaral se o ně, šest sourozenců rostlo bez pevné ruky, matka skončila v ústavu pro choromyslné. Martin Lecián ji pro krádeže a další trestnou činnost brzy následoval do podobného zařízení – až do svých 18 let vyrůstal v polepšovně.

Po propuštění se Martin Lecián vrátil k tomu, co už tak důvěrně znal. Kradl a loupil, hned dvakrát stál před soudem v Uherském Hradišti. Určitou naději, že se změní, mohl znamenat nástup do vojenské služby. Nestalo se tak. Pětkrát dezertoval, na svých „výletech“ vykrádal pokladny a trezory. Na svědomí toho měl přitom tolik, že jej část veřejnosti začala oslavovat jako lupiče-gentlemana, který bohatým bere a chudým dává. Pravda byla taková, že Martin Lecián bral všem a co vzal, to si nechal.

V roce 1926 byl pak Martin Lecián zatčen a s otevřenou tuberkulózou umístěn do vězeňské nemocnice v Olomouci. Nevydržel tady dlouho, 10. prosince uprchl. Po útěku se dopustil mnoha krádeží.

První vraždu Martin Lecián spáchal 19. ledna 1927, jeho obětí se v Slavkově u Brna stal strážník Rudolf Hanák, který jej vyrušil při vloupání. O den později se při krádeži v obchodě pokusil zavraždit majitele a četníka. V únoru přesídlil do Jihlavy, kde zavraždil hlídače při vloupání do podniku Grafona.

Policii ale několikanásobný vrah a nebezpečný lupič unikal, byť na něj byla vypsána odměna 10 000 Kč. Není divu, pro část veřejnosti byl stále ještě za hrdinu. Obliba vzala za své, když Martin Lecián dvěma ranami zastřelil strážmistra Antonína Stuchlého, který se krátce předtím oženil a čekal rodinu.

Teprve 23. dubna roku 1927 se podařilo nebezpečného zločince s přezdívkou Postrach Moravy polapit dvěma policistům v civilu. Následoval již zmíněný soudní proces a rozsudek smrti. Ten byl vykonán 6. října roku 1927 v šest hodin ráno katem Leopoldem Wohlschlagerem.