Leopold König. Nová hvězda české cyklistiky

Leopold König. Narodil se před šestadvaceti lety (15. listopadu 1987) v Moravské Třebové, do světa profesionální cyklistiky poprvé nahlédl  v roce 2006 ve stáji PSK Whirlpool, kde pod vedením Vladimíra Vávry vyrostl v excelentního vrchaře. Letos (2013) vyhrál svoji první etapu v závodě Grand Tour, když zvítězil v osmé etapě španělské Vuelty.

Leopold König začínal, jak už bylo zmíněno, ve stáji PSK Whirpool, v roce 2010 pak přestoupil do německého druhodivizního týmu Team NetApp-Endura, v jehož dresu postupně získal několik cenných etapových vavřínů – v roce 2010 vyhrál třetí etapu závodu Kolem Bulharska, v roce 2011 skončil celkově druhý v závodě Kolem Rakouska. Letos Leopold König exceloval v královské etapě závodu Kolem Kalifornie s cílem na Monte Diablo a stal se také celkovým vítězem Czech Cycling Tour.

Na španělské Vueltě 2013 – den po vítězství Zdeňka Štybara v sedmé etapě zvítězil v horské etapě s cílem na vrcholu Alto Peňas Blancas – bylo to jeho první vítězství v závodě Grand Tour.

V roce 2014 se Leopold König, 1,78 m vysoký a 62 kg vážící český profesionální cyklista, zapsal poprvé do statistiky Tour de France, nejslavnějšího cyklistického závodu světa, když se umístil na fantastickém celkovém sedmém místě.

krátce po Tour ohlásil Leopold König přestup, na konci září pak změnu potvrdil veřejně – novou stájí, za kterou bude v roce 2015 Leopold König jezdit, se stal tým Sky, ve kterém tak stane po boku velkých hvězd současné cyklistiky – jeho kolegy jsou například Chris Froome, Bradley Wiggins či Ritchie Port.