Zemřel hudebník Petr Skoumal

Petr Skoumal. Skladatel, textař a hudebník, kterého jsme nejčastěji mohli vidět u kláves nebo piana, umělec, který vytvořil nerozlučnou dvojici s Janem Vodňanským, autor hudby k legendárním večerníčkovským seriálům Maxipes Fík, A je to nebo Bob a Bobek. V neděli 28. září 2014 ve večerních hodinách se v médiích objevila smutná zpráva – oblíbený hudebník po krátké těžké nemoci zemřel.

Hudební záběr Petra Skoumala byl nebývalý – s básníkem Pavlem Šrutem napsal slavnou Kolej Yesterday pro Michala Prokopa a jeho skupinu Framus 5, je autorem hudby k mnoha úspěšným filmům – Rozpuštěný a vypuštěný, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Jára Cimrman, ležící spící, Indiánské léto nebo Trhák.

Petr Skoumal se narodil 7. března roku 1938 v Praze v rodině překladatele, jeho kmotrem byl známý katolický básník Jan Čep. Dříve než hudební kariéru nastartoval Petr Skoumal kariéru hereckou – v roce 1946 si zahrál dětskou roli ve filmu Nezbedný bakalář. Pak už ale dostala hlavní slovo hudba. Nejprve ale celá rodina vycestovala do Londýna, kde se otec stal kulturním atašé. V roce 1949, rok po komunistickém puči, se rodina vrátila do gottwaldovského Československa.

Hudbu, konkrétně obor dirigování, vystudoval Petr Skoumal na Pražské konzervatoři, v roce 1962 pak absolvoval na brněnské JAMU obor řízení sboru.

V roce 1966 Petr Skoumal nastoupil do hereckými hvězdami nabitého Činoherního klubu v Praze. Tady působil jako režisér a hudební dramaturg, tady také vrcholí jeho spolupráce s básníkem Janem Vodňanským. Scénické koláže Hurá na Bastilu nebo S úsměvem Donkichot se staly trháky.

Za husákovské normalizace byly společné hry Petra Skoumala a Jana Vodňanského zakázány, po roce 1973 pak byli oba odejiti z divadla, společně nesměli vystupovat ani v televizi a rozhlase. V osmdesátých letech (v roce 1981) se cesty obou umělců rozešly, aby se opět spojili až v roce 1989 v pražském klubu Na Chmelnici.

Po roce 1989 se Petr Skoumal začal opět intenzivně věnovat hudbě pro děti, divadelní představení v pražském Divadle v Dlouhé, které bylo postaveno na jeho písničkách, zatím od roku 1996 vidělo na 120 tisíc dětských i dospělých diváků.

Petr Skoumal odešel náhle po krátké těžké nemoci. Jeho manželkou byla Ilona Svobodová, oblíbená herečka a hvězda seriálu Ulice, kde hraje Jitku Farskou, se kterou má syna Filipa.