Martin Scorsese. Vizionář v křesle režiséra

Je jedním z nejvýznamnějších a nejvlivnějších režisérů v historii filmu. Jeho nadace The Film Foundation, kterou založil se svými sedmi kolegy z režisérského křesla, pomáhá restaurovat a uchovávat klasické filmy pro budoucí generace. Jeho filmy často zobrazují složitý a realistický pohled na americkou společnost. A i když oslavil osmdesátku, režisérské řemeslo ještě na hřebík pověsit nehodlá.

Martin Scorsese je zkrátka a dobře legenda, bez které si filmový fanoušek nedokáže představit minulost, přítomnost, ani budoucnost filmu. Pod jeho vedením vznikly takové perly jako Zuřící být s Robertem de Niro, Poslední pokušení Krista nebo Skrytá identita, snímek za který si v roce 2006 vysloužil svého prvního Oscara za Nejlepší režii.

Životopis Martina Scorsese? Chtěl být knězem, nakonec se jeho vírou stalo umění filmové režie

Narodil se 17. listopadu 1942 v New Yorku v USA Charlesi a Catherine Scorsese. Rodiče jeho rodičů přišly do Spojených států z Itálie, Charles a Catherine oba pracovali jako dělníci v textilním průmyslu. Otec obsluhoval žehlicí stroj, matka byla švadlena. Zároveň se oba pokoušeli o hereckou kariéru. Čtvrti, kde žili, se dodnes říká Little Italy, tj. Malá Itálie.

Martin Scorsese byl dítětem osamělým. Většinu času trávil doma, důvodem přitom nebyla nějaká přehnaná stydlivost, ale nemoc – dlouho trpěl silným astmatem. Říká se, že prý mu lékaři dokonce zakázali se hlasitě smát, aby smích nevyvolal další záchvat. Možná, že to byl právě pocit osamělosti, co stálo za jeho touhou stát se knězem. Nakonec se ale rozhodl pro film, který mu v době nemoci nahrazoval kontakt s kamarády při venkovních aktivitách a… rozhodně udělal dobře.

Film Martin Scorsese vystudoval na Newyorské univerzitě, kde získal titul bakaláře z angličtiny a magisterský titul z filmové tvorby – absolvoval v roce 1966. Hned v roce dalším natočil svůj filmový debut, černobílý snímek Kdopak to klepe na moje dveře?

O deset let později, v roce 1976 režíroval Scorsese svůj patrně nejúspěšnější film. Psychologický thriller nazvaný Taxikář sleduje osudy Travis Bickle, postavy ztvárněné Robertem De Niro. Film získal Zlatou palmu na Filmovém festivalu v Cannes a byl nominován na čtyři Oscary. O dalších šest let vznikl další veleúspěšný Scorseseho snímek – Zuřící býk, biografický film o boxerském šampionovi Jake LaMottovi. V hlavní roli opět exceloval Robert De Niro, který získal Oscara za nejlepšího herce.

V roce 1990 natočil Scorsese film, který je považovaný za jeden z nejlepších v žánru gangsterek. Snímek Gangsteři je založený na skutečných událostech a získal šest nominací na Oscara, včetně té za nejlepší film. Z více než 25 Scorseseho filmů připomeňme ještě thriller Skrytá identita z roku 2006.

Za ten Martin Scorsese konečně získal Oscara za nejlepší režii. Film, v němž hrají Leonardo DiCaprio, Matt Damon a Jack Nicholson, sleduje zápletku kolem policejního infiltrovaného agenta a mafiánského zrádce.