Martina Sáblíková: Rychlobruslařka

Martina Sáblíková, česká rychlobruslařka a jedna z nejúspěšnějších českých sportovkyň posledních několika let, mistryně světa, Evropy a olympijská vítězka z olympijských her 2010 v kanadském Vancouveru, se narodila 27. května roku 1987 v Novém Městě na Moravě.

Sportu se Sáblíková věnuje od dětství – na základní škole se věnuje nejprve basketbalu (BK Žďár nad Sázavou), jako jedenáctiletá se pak poprvé setkává s Petrem Novákem (jako účetní pro něj pracuje její matka), svým rychlobruslařským trenérem a někdejším rychlobruslařem, který tehdy zakládá Bruslařský klub Žďár – společně s dalšími dětmi Sáblíková trénuje na přírodní rychlobruslařské dráze ve Svratce (umělá dráha v České republice doposud nebyla vybudována), letní přípravu pak tvoří jízda na bruslích kolečkových, rychlobruslařský grif Sáblíková získává i pomocí speciálního „klouzacího“ prkna, na kterém piluje doma rychlobruslařský skluz.

V roce 2002 se Martina Sáblíková poprvé účastní velkých mezinárodních závodů – na mistrovství světa v rychlobruslení juniorů v italském Collalbu ale končí hluboko v poli poražených.

Ve stejném roce se začíná Sáblíková pravidelně účastnit závodů Světového poháru, končí opět nicméně v poli poražených.

V roce 2003 se Sáblíková poprvé účastní světového šampionátu dospělých (v německém Erfurtu), ani tady ovšem není její umístění lichotivé, končí na 36. místě.

Poprvé na sebe začíná Martina Sáblíková coby rychlobruslařka, se kterou se musí počítat, upozorňovat v roce 2005 – o rok později pak na mistrovství Evropy zaznamenává první významné úspěchy – ve víceboji je čtvrtá, přičemž vítězí v závodě na 1500 m a v závodě na 3000 m končí třetí.  Ve stejném roce (2006) na olympijských hrách v Turínu Sáblíková končí těsně pod medailovými pozicemi (je jednou sedmá a jednou čtvrtá).

Rok 2007 je v rychlobruslení rokem Sáblíkové – stává se poprvé celkovou vítězkou Světového poháru, získává zlaté medaile z mistrovství Evropy i mistrovství světa, zároveň několikrát posune hranice světových rychlobruslařských rekordů.

V současné době je Martina Sáblíková jednou z nejúspěšnějších českých sportovkyň, a to navzdory tomu, že její sportovní disciplína nemá v České republice na růžích ustláno – Sáblíková ale ukazuje, že když se chce, jdou všechny překážky stranou – výsledkem jsou pak dvě zlaté a jedna bronzová medaile z  olympijských her v kanadském Vancouveru.

Mezi největší favoritky patří Martina Sáblíková i na olympijských hrách v Soči v Rusku, které se konají v únoru 2014.