Miroslav Ondříček. Kameraman Miloše Formana

Miroslav Ondříček, český kameraman a dlouholetý spolupracovník Miloše Formana se narodil 4. listopadu 1934 v Praze.

Životopis

Po základní škole v roce 1949 nesměl Miroslav Ondříček dále studovat (z důvodu tatínkovy živnosti). Studoval tedy učební obor, kde se učil práci se železem, a o rok později přešel na obor filmového laboranta. Po ukončen nastoupil do laboratoří Barrandovských ateliérů, kde se stal asistentem kamery a později asistentem zpravodajského filmu. Miroslav Ondříček vystudoval večerní školu filmové tvorby na FAMU v Praze.

K práci na celovečerních filmech se dostal Miroslav Ondříček teprve po dvanácti letech, kdy začal spolupracovat jako kameraman, na filmech Miloše Formana a Ivana Passera.

Mezi nejslavnější filmy, na kterých se Miroslav Ondříček podílel, patří například: Lásky jedné plavovlásky, If, Hoří, má panenko, O Lucky Man, Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont, Taking Off. Miroslav Ondříček se podílel na čtyřech desítkách celovečerních filmů, kdy polovinu z nich natočil v zahraničí.

Spolupracoval i s českým režisérem Otakarem Vávrou, americkým režisérem Mendelem, Hillem a Angličanem Lindsayem Andersenem. Miroslav Ondříček byl členem správní rady Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a členem dozorčí rady SK Slavia Praha – fotbal a.s. Kameraman Miroslav Ondříček zemřel 28. března 2015.

Jeho syn David Ondříček je úspěšným filmovým režisérem, mezi jeho nejznámější snímky patří například film Zátopek, mapující životní osudy legendy českéslovenského sportu Emila Zátopka.