Miroslav Ondříček – kameraman

[adsenseyu1]

Miroslav Ondříček, český kameraman a dlouholetý spolupracovník Miloše Formana se narodil 4. listopadu 1934 v Praze.

Po základní škole v roce 1949 nesměl Miroslav Ondříček dále studovat (z důvodu tatínkovy živnosti). Studoval tedy učební obor, kde se učil práci se železem, a o rok později přešel na obor filmového laboranta. Po ukončen nastoupil do laboratoří Barrandovských ateliérů, kde se stal asistentem kamery a později asistentem zpravodajského filmu. Miroslav Ondříček vystudoval večerní školu filmové tvorby na FAMU v Praze.

K práci na celovečerních filmech se dostal Miroslav Ondříček teprve po dvanácti letech, kdy začal spolupracovat jako kameraman, na filmech Miloše Formana a Ivana Passera.

Mezi nejslavnější filmy, na kterých se Miroslav Ondříček podílel, patří například: Lásky jedné plavovlásky, If, Hoří, má panenko, O Lucky Man, Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont, Taking Off. Miroslav Ondříček se podílel na čtyřech desítkách celovečerních filmů, kdy polovinu z nich natočil v zahraničí.

Spolupracoval i s českým režisérem Otakarem Vávrou, americkým režisérem Mendelem, Hillem a Angličanem Lindsayem Andersenem.

Miroslav Ondříček je členem správní rady Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a členem dozorčí rady SK Slavia Praha – fotbal a.s..

Jeho syn David se také věnuje kamerové tvorbě.

[adsenseyu2]