Míla Myslíková. Paní Šafránková i vodnice Wassermanová

Byla výrazným hereckým typem se zvučným hlasem. Zahrála si v desítkách filmů, proslavily ji dvě role – (výjimečně) záporná postava vodnice Wassermanové z legendární „vodnické“ komedie s Jaromírem Hanzlíkem a Libuší Šafránkovou v hlavních rolích Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, a maminka Pavla Kříže, alias doktora Štěpána Šafránka ve filmové sérii „básnických“ komedií režiséra Dušana Kleina. Ano, Míla Myslíková, česká filmová a divadelní herečka.

Maminka doktora Šafránka chtěla být spisovatelkou

Míla Myslíková se narodila 14. února roku 1933 v Třebíči na českomoravském pomezí. Její dětské sny? Chtěla psát, chtěla se stát velkou a slavnou spisovatelkou. Na konci života si svůj sen, alespoň zčásti, splnila.

Ale vraťme se zpět. Po střední škole se Míla Myslíková přihlásila na brněnskou JAMU, po zdárném absolutoriu pak nastoupila do svého prvního angažmá v brněnském Divadle bratří Mrštíků, odkud pak zamířila na jeviště kladenského divadla (stalo se tak v roce 1964). Divadlo, nejen to kladenské, ale divadlo obecně, pak opustila v roce 1977, od té doby se věnovala pouze televizi a filmu.

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1954. Zahrála si s Vlastou Burianem

Jako herečku známe Mílu Myslíkovou především z menších rolí, i epizodním postavám ale dokázala vdechnout tolik života, že byly na plátně kin nebo na televizních obrazovkách nepřehlédnutelné. Vůbec poprvé si zahrála v roce 1954 ve filmové komedii s Vlastou Burianem Nejlepší člověk, naposledy pak v detektivním seriálu Hříchy pro diváky detektivek v roce 1995.

Od poloviny osmdesátých let točila (z vlastního rozhodnutí) stále méně a méně, v devadesátých letech se začala věnovat své vášni z dětství – psaní.  Z cest po Finsku pak vznikly dvě obdivuhodné knihy – Finský maratón a v Zemi Kalevově.

Rozmarné léto, Holky z Porcelánu. Tady byla nezapomenutelná

Známé filmové a televizní role Míly Myslíkové? Filmovou maminku Šafránkovou z filmové série Jak básníci… už jsme vzpomněli, stejně tak panovačnou vodnickou paničku, která skončila jako pytlík mouky. Míla Myslíková si zahrála také ve filmové adaptaci románu Vladislava Vančury Rozmarné léto (lázeňská Kateřina), paní Světlušku ve filmu Holky z porcelánu a mnoha dalších snímcích – Láska z pasáže, Pumpaři od Zlaté podkovy, Metráček, Petrolejové lampy…

Míla Myslíková zemřela 11. února roku 2005 v Praze na mozkovou mrtvici, pochována je v Polné u Jihlavy.