Morgan Freeman. Řidič slečny Daisy má doma Oscara

Vykoupení z věznice Shawshank, Řidič slečny Daisy, Million Dollar Baby. To jsou jen tři střípky z mimořádné filmografie mimořádné herecké osobnosti, kterou Morgan Freeman jistě je. Za poslední jmenovaný film, který režíroval jeho herecký kolega Clint Eastwood, dostal v roce 2004 Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Jako Řidič slečny Daisy si vysloužil v roce 1989 ocenění Zlatým Glóbem.

Herectví ale není Freemanovou jedinou vášní. Legendární herec je také zapáleným letcem, vlastní pilotní licenci získal v roce 2002. Vlastní několik letadel a i dnes rád sám pilotuje. Jeho snem je výlet do kosmu. Jestli se mu splní, je zatím otázkou bez odpovědi.

Morgan Freeman má i další velkou vášeň – včelaření. V roce 2014 proměnil svůj ranč v Mississippi v útočiště pro včely. Rozhodl se totiž pomoci zvýšit populaci včel, která byla v posledních desetiletích zdecimována i na americkém kontinentu.

Životopis Morgana Freemana? V Hollywoodu se proslavil až po padesátce

Narodil se 1. června 1937 v Memphisu ve státě Tennessee v USA jako syn a nejmladší dítě holiče Morgana Porterfielda Freemana, který v roce 1961 zemřel na cirhózu jater. S herectvím začal už jako devítiletý, když hrál ve školních představeních. Ve dvanácti vyhrál celostátní dramatickou soutěž.

V té době žil Freeman u babičky v Charlestonu ve státě Mississippi. Tam jej poslali rodiče, kteří se přestěhovali do Chicaga, kde našli práci. K rodičům se Morgan vrátil, když babička v jeho šesti letech zemřela. Brzy pak od rodiny odešel i otec a budoucí slavný herec od té doby vyrůstal už jen s matkou, které pracovala jako učitelka.

Jeho cesta k herectví ale nebyla vůbec přímočará. Po střední škole odmítl stipendium na univerzitě a narukoval v roce 1955 do armády. Tady do roku 1959 sloužil u letectva jako opravář automatických sledovacích radarů. Teprve pak se se Morgan Freeman přestěhoval do Los Angeles, kde začal navštěvovat herecké kurzy. Jeho budoucí slavná kariéra dostávala svoje základy právě v této době.

První vrchol herecké kariéry zažil ve svých 57 letech

Jako herec se Morgan Freeman začal prosazovat v 60. letech dvacátého století, kdy se objevil v mnoha divadelních hrách a televizních seriálech, americké publikum ho poprvé výrazněji zaznamenalo v televizní show Billa Cosbyho The Electric Company, kde hrál mezi roky 1971-1975.

Na filmovém plátně Morgan Freeman debutoval v roce 1964 malou rolí ve snímku Zastavárník, ve kterém se hrdinové vyrovnávají s následky věznění v koncentračním táboře za druhé světové války.

První vrchol Freemanovy herecké kariéry přišel v roce 1987 s filmem Zákon ulice, za který byl nominován na Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Morgan Freeman patří k těm hercům, kteří si na okamžiky největší slávy museli počkat až do vyššího věku – jednu ze svých nejznámějších postav (Red z filmu Vykoupení z věznice Shawshank, ztvárnil až ve svých 57 letech.

Za svůj fantastický výkon v roli muže, který je až téměř na konci života propuštěn z vězení, byl opět nominován na Oscara, tentokrát za nejlepšího herce. Toho ale získal až za svůj výkon ve vedlejší roli ve filmu Million Dollar Baby režiséra Clinta Eastwooda v roce 2004.

Další filmy, ve kterých se Morgan Freeman, proslulý svým nezaměnitelným hlasem, objevil? Drama Řidič slečny Daisy, napínavý thriller Sběratel polibků, batmanovská série Temný rytíř či kultovní krimi Sedm. Za roli Nelsona Mandely ve snímku Invictus: Neporažený byl v roce 2010 podruhé nominovaný na Oscara.

Stejně jako mnoho dalších hollywoodských hvězd má i Morgan Freeman hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.