Clint Eastwood: Legendární herec a režisér

Jeho filmová kariéra trvá už víc než šest desítek let. Nebál se ani těch nejnáročnějších scén, nikdy se nenechal zastoupit kaskadérem. Za své herecké a režisérské umění obdržel několik Oscarů – za Nejlepší film a Nejlepší režii. Zahrál si coby Muž beze jména ve slavných spaghetti westernech šedesátých let, proslavila jej role Harryho Callahana v krimi sérii Drsný Harry.

To vše je Clint Eastwood, legenda světového filmu, metr devadesát tři vysoký muž, který je už svým vzhledem předurčený ke ztvárnění drsných mužů. Mimochodem, že je mužem do nepohody dokázal už 21. září roku 1951? Tehdy se zřítil Skyraider amerického námořnictva , v němž letěl s pilotem poručík FC Anderson, do rozbouřeného moře – oba muži zvládli doplavat na břeh jen s největším vypětím sil. Koneckonců, Eastwood byl tehdy v armádě jako plavecký instruktor ve Fort Ord.

Životopis Clinta Eastwooda? Živil se v dělnických profesích, hrál v béčkových filmech, nikdy ale nepřestal snít

Clint Eastwood se narodil 31. května 1930 v San Franciscu v USA. V dětství rodina cestovala z místa na místo, otec jen těžko v době krize sháněl práci. I Eastwood mladší po střední škole, ještě než nastoupil vojenskou službu, pracoval v různých dělnických profesích.

Po vojně začala ta známější část jeho života – v polovině padesátých let se začal ukazovat v malých rolích v převážně béčkových filmech a seriálech, vesměs šlo o horory, westerny a komedie. Zlom přišel v roce 1964, kdy jej do slavného spaghetti westernu Pro hrst dolarů obsadil Sergio Leone. Ztvárnil v něm roli Muže bez jména. Toho si zahrál i v dalších dílech trilogie. Jejich jména? Pro hrst dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966).

Režisér Leone přitom tehdy ne ještě úplně známého herce obsadil na základě jeho účinkování ve westernovém seriálu Rawhide, kde hrál Eastwood jednu z hlavních rolí a do roku 1965 natočil 217 dílů.

V sedmdesátých letech se Clint Eastwood proslavil rolí Harryho Callahana v sérii napínavých detektivek. Už první díl série (Drsný Harry, 1971) se stal kasovním trhákem, ostatní na tom nebyly jinak.

Devadesátá léta znamenala úspěch Clinta Eastwooda jako režiséra. Za kamerou dosáhl prvního vrcholu netypickým westernem Nesmiřitelní (1992), který získal čtyři Oscary, včetně těch za nejlepší film a nejlepší režii. Následovaly další oceněné filmy jako Tajemná řeka (2003), Million Dollar Baby (2004) a Gran Torino (2008), velký úspěch zaznamenal i snímek Madisonské mosty s Meryl Streep v hlavní roli. V roce 2021 natočil Clint Eastwood svůj poslední film Cry Macho. V téměř dvouhodinovém dramatu si sám zahrál i hlavní roli.

Clint Eastwood byl během své více než šedesátileté kariéry oceněn mnoha cenami, včetně dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a čestného Oscara za celoživotní dílo. Mezi legendy světového filmu patří plným právem.