Pavel Liška. Svébytný herec

Pavel Liška, český divadelní a filmový herec, jeden z nejnadanějších představitelů (ještě stále) nastupující herecké generace, se narodil 29. ledna roku 1972 v Liberci.

Pavel Liška je absolventem brněnské JAMU, poté nastupuje do HaDivadla. Ve stejném roce do HaDivadla kromě Lišky nastupují i další výrazné postavy současné herecké scény – Marek Daniel, Tomáš Matonoha či Josef Polášek. Jako host působí Pavel Liška na mnohých scénách, mimo jiné si zahrál v Shakespearově dramatu Romeo a Julie v pražském Národním divadle. Od roku 2003 je Pavel Liška kmenovým členem souboru pražského Divadla Na zábradlí.

Na filmovém plátně se Pavel Liška poprvé objeví ve společnosti Aňi Geislerové, Tatiany Vilhelmové a Jiřího Langmajera ve snímku Saši Gedeona Návrat idiota. Role trochu podivného a nevyrovnaného mladíka se se mu pak na dlouho stanou osudem i prokletím.

Další výrazné role Pavel Liška ztvární ve filmech Bohdana Slámy Divoké včely (2001), Štěstí (2005) a Venkovský učitel (2007). Zajímavou roli dal Pavlu Liškovi v roce 2003 ve filmu Pupendo. Za roli ve filmu Štěstí dostal Pavel Liška Českého lva za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (2005).

Pavel Liška je ženatý s dcerou občanského aktivisty Kateřinou Liškovou Bokovou, v roce 2005 se jim narodil syn Šimon Samuel.