Marek Daniel. Protektor z Kanceláře Blaník

Marek Daniel, český divadelní a filmový herec, se narodil 13. září roku 1971 v Praze.

Mládí Marka Daniela není typickým mládím člověka, který touží po tom „stát se hercem“. Studuje dřevařskou průmyslovku ve Volyni, poté sice začne studovat herectví, ale ne herectví, tak, jak ho známe – na brněnské JAMU studuje loutkoherectví. Někdy ve třetím ročníku studia přichází zlom – Marek Daniel loutkoherectví opouští a přestupuje (stále na JAMU) na studium klasického činoherního herectví.

V roce 1995 Daniel JAMU úspěšně končí a nastupuje do stálého angažmá v brněnském HaDivadle, kde postupně ztvární větší i menší role v mnoha hrách. Mohli jsme jej vidět například v dramatech Hvězdy na vrbě, Jób, Deadwood či Oidipus). Za zmínku stojí fakt, že ve stejné době nastupují do HaDivadla i Pavel Liška a Josef Polášek.

Jako hostující herec působí Marek Daniel na dalších divadelních scénách, v Praze jej můžeme vidět v Dejvickém divadle (například ve hře Věry Chytilové Vyhnání z ráje), v Divadle Archa či v Divadle Komedie. V Brně působí Marek Daniel kromě HaDivadla také v divadle Husa na provázku.

Na televizní obrazovce se Marek Daniel poprvé objevil v roce 1994 v jedné z epizod seriálu Detektiv Martin Tomsa. Vidět jsme jej mohli také v seriálu Četnické humoresky, hodně netypická byla jeho role v art pásmu Kinetická encyklopedie Všehomíra (1998, Daniel pořad moderuje). Známá a oblíbená jsou také Markova vystoupení v pořadu Na stojáka televizní stanice HBO.

Na filmovém plátně na sebe Marek Daniel poprvé výrazněji upozorní v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja (1996), poměrně velký prostor dostal ve snímku Petra Václava Paralelní světy (2001) a ve snímku Bohdana Slámy Divoké včely (také natočeno v roce 2001).  Největším filmovou rolí, které se Marek Daniel mohl dosud zhostit, je role Emila Vrbaty ve snímku Protektor, oceněném několika Českými lvy.

Z další filmografie Marka Daniela uveďme například snímky Doblba!, Štěstí (role nevěrného podnikatele), Nuda v Brně, Horem pádem, Stůj nebo se netrefím, Bastardi a další.

Takřka životní rolí se pro Marka Daniela stala postava lobbisty Tondy Blaníka ze seriálu portálu Stream. Poprvé v něm exceloval v roce 2014, v roce 2018 se slavný lobbista, který tahá za nitky české politiky, dostal i na filmová plátna. Ano, řeč je o filmu Prezident Blaník, kde se Tonda Blaník za pomoci svého asistenta Žížaly a sekretářky Lenky vydává za postem nejvyšším – chce bý českým prezidentem.