Lucie Bílá: Zpěvačka se zlatem v hrdle

Lucie Bílá (rodným jménem Hana Zaňáková), česká zpěvačka a příležitostná herečka, jedna z nejpopulárnějších tuzemských zpěvaček posledních dvaceti let, mnohonásobná Česká slavice a držitelka cen Týtý, se narodila 7. dubna roku 1966 ve středočeských Otvovicích.

Zpívat začala Lucie Bílá už jako školačka v lidové škole umění, vzdělání ale získává klasické – vyučila se dámskou krejčovou. První pěveckou štací Lucie jsou metalové skupiny Rock-Automat, Arakain Aleše Brychty nebo Vitacit Miloše Dodo Doležala.

Do světa mainstreamového showbyznysu nahlédne Lucie Bílá v osmdesátých let, kdy si ji do své hudební stáje vybere skladatel Petr Hannig. Z Hany Zaňákové se stává Lucie Bílá, jejím prvním obrovským hitem je píseň Zatoulané tenisky. Bílá a Hannig se ale neshodnou v názoru na to, jakým směrem by se měla ubírat její hudební kariéra a rozcházejí se. Černou kaňkou je vydání debutového alba Bílé, které Hannig vydal v roce 1988 bez jejího souhlasu.

Po roce 1989 se Lucie Bílá dostává na vrchol, a to především díky spolupráci s Ondřejem Soukupem a Gabrielou Osvaldovou, manželským tandemem skladatel-textařka, kteří jí napíší hity, které si zpívá celé Česko a které z Lucie udělají pěveckou hvězdu první velikosti, byť nemá žádné formální hudební ani herecké vzdělání. Vycházejí alba Missariel (1992), Lucie Bílá (1994), Hvězdy jako hvězdy (1998), Úplně nahá (1999), Jampadampa (2003) a další.

Za svá alba Lucie Bílá sbírá ocenění za oceněním – v roce 1993 se stává Zpěvačkou roku 1992, Missariel se stává ve stejném roce Albem roku, Gramy za Skladbu roku (Láska je láska) získává též, stejná píseň je v roce 1993 zvolena i Videoklipem roku. Rok 1993 se stává v historii ceny Gramy rokem Lucie Bílé. Celkem 7x je Lucie Bílá zvolena v hudebních cenách Gramy a později Anděl oceněna jako Zpěvačka roku, v anketě Český slavík vítězí nepřetržitě od roku 1996 (s výjimkou dvouletky 2005-2006). Profesním oceněním je pro Lucii Bílou zcela určitě i to, že jako jediná česká popová zpěvačka vystoupila na festivalu vážné hudby Pražské jaro. Dokonce dvakrát.

Lucie Bílá je také velmi úspěšnou a žádanou muzikálovou herečkou. Poprvé hrála v muzikálu hned na začátku devadesátých let (Bídníci, 1992), v roce 1993 účinkuje v Zahradě rajských rozkoší, dále už jen telegraficky – v roce 1995 hraje v muzikálu Karla Svobody Dracula, o rok později v muzikálu Dana Landy Krysař, pak přichází Johanka z Arku (2000), Romeo a Julie (2003) a další. Za roli Johanky z Arku získala Lucie Bílá prestižní Cenu Thálie za rok 2000.

Hudba a muzikál jsou jen částí aktivit Lucie Bílé, mohli jsme se s ní setkat i na filmovém plátně – už v roce 1988 hrála malou roli ve filmu Horká kaše, po roce 1989 se zatím objevila ve třinácti filmových snímcích. Byly to například Pražákům, těm je tu hej, Král Ubu, Čas dluhů, Líbáš jako bůh, pohádka Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna (tady hraje dnes už legendární postavu čarodějnice)  a další.

Umělecký životopis Lucie Bílé by nebyl úplný, kdybych zapomněli na knihy, kterých je autorka nebo spoluautorka – Teď už to vím… Možné je všechno (1998), bestseller Jen krátká návštěva potěší (2007) a Můj fantastický rok (2011). S Robertem Rohálem pracovala na knize Cesta ke slávě (2010).

Osobní život Lucie Bílé je ve znamení partnerského hledání a rozchodů. V devadesátých letech žila s Petrem Kratochvílem, se kterým má syna Filipa a který ji opustil kvůli bývalé modelce a československé MISS 1992 Pavlíně Babůrkové. Dalším veřejně známým mužem v životě Lucie Bílé byl hudebník  (pozounista) Stanislav Penc, za kterého se provdala v roce 2002. Manželství se po krátké době rozpadlo, podruhé se Lucie Bílá vdala v roce 2006 za rockového hudebníka a zpěváka Václava „Noid“ Bártu, o čtrnáct let mladšího. Ani toto manželství nemělo dlouhého trvání a rozpadlo se v roce 2008.

Lucie Bílá působí i jako podnikatelka, je společnicí ve firmě FANTAZMA, spol. s r.o., která provozuje pražskou muzikálovou scénu Divadlo Ta Fantastika.

V roce 2011 byla Lucie Bílá po boku Jana Krause a Jaro Slávika porotkyní v talentové soutěži Česko Slovensko má talent na televizní stanici Prima.