Petr Jákl starší. Jeden z prvních českých kaskadérů

Když se řekne jméno Petr Jákl, nejspíše i vám jako první naskočí producent a režisér, který v roce 2023 uvedl na plátna kin nejdražší filmový projekt české kinematografie – ano, řeč je o historickém velkofilmu Jan Žižka (v mezinárodní distribuci nesl jméno Mediaval), který je zároveň českým filmem nejdražším.

Jeho rozpočet se vyšplhal na půl miliardy korun, velkou část přitom spolkly honoráře hollywoodských hvězd, které se Petru Jáklovi podařilo získat – Ben Foster, Michael Caine… to jsou jen dvě jména za všechny.

Petr Jákl filmař ale není jediný slavný nositel svého jména – dalším je jeho otec Petr Jákl starší. Ten proslul v sedmdesátých letech jako judista (účastnil se i olympijských her 1972), poté se stal jedním z prvních českých filmových kaskadérů – a také jedním z nejlepších.

Petr Jákl starší si zahrál také v několika epizodních filmových rolích. Vzpomínáte na na rozhodčího „s přehazovačkou“, který řídil judistické zápasy Františka Koudelky ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje? Tak právě to je jedna z životních rolí Petra Jákla staršího.

Životopis Petra Jákla staršího? Judo a práce kaskadéra vždy byly na prvním místě

Starší z Petrů Jáklů se narodil 16. ledna roku 1941 v Praze. Už od dětství jej to táhlo ke sportu – první zápasy v judu si vyzkoušel jako vysokoškolák. Za svoji judistickou kariéru se stal celkem třináckrát mistrem republiky, v sedmdesátých letech 20. století se pak stal prvním českým judistou, který se kvalifikoval na olympijské hry. V Mnichově 1972 se umístil na sedmém místě ve váze do 80 kg. V roce 1993 se pak stal prezidentem Českého svazu juda. Řadu let také vedl českou judistickou reprezentaci.

Petr Jákl starší se výrazně zapsal do dějin československého a později i českého filmu. Už v šedesátých letech začínal jako jeden z prvních českých kaskadérů, celkem natočil na 350 filmů. Po Sametové revoluci působil jako kaskadér i v mnoha úspěšných filmech zahraničních (hollywoodských) produkcí.

Jako herec má Petr Jákl st. na kontě jedinou hlavní roli, a to ve snímku z kaskadérského prostředí Cesta peklem, který byl natočen podle jeho vlastního námětu a scénáře v roce 1995. Jeho hlas na plátnech kin nahradil herec Pavel Soukup.

Petr Jákl starší se zapsal do historie i v době převratných změn ve společnosti po listopadu 1989, kdy se stal členem ochranky Václava Havla a Alexandra Dubčeka.