Pokáč. Kytara, ukulele a neobyčejně obyčejné písně

Když se řekne Jan Pokorný, málokomu hned sepne, o koho jde. Když se ale řekne Pokáč, i starší generace tuší, že jde o svérázného písničkáře a textaře, který z událostí všedního dne dokáže vykřesat neobečejné písničky, které mají hlavu a patu.

Životopis Jana Pokorného alias Pokáče? Vystudovaný ajťák slaví úspěch jako písničkář

Narodil se 25. července 1990 v Praze, je tak už typickým „porevolučním dítětem“. Dětství strávil ve Stehečevsi nedaleko Kladna, střední školu (gymnázium) vystudoval ve Slaném. Po maturitě pak Pokáč pokračoval ve studiu na vysoké škole – v jeho případě šlo o ČVUT, kde na Fakultě elektrotechnické vystudoval obor Otevřená informatika.

Pokáč a muzika? Jako školák se učil na klavír v základní umělecké škole, podle vlastních slov a průvodcovského slova, kterým obohacuje svoje hudební výstupy, pak jakýkoli nástroj několik let nenáviděl.

Nenávist mu naštěstí nevydržela dlouho, ještě v teenagerském věku vzal do ruky kytaru, v osmnácti letech pak složil první písničku. První veřejné vystoupení absolvoval Pokáč v roce 2009 ve Slaném, ve stejném roce vydal pod názvem Pekáč svoje první demo nahrávky. Po něm následovala v roce 2011 druhá demo nahrávka – pod názvem Pokák.

Další alba už Pokáč vydal a vydává jako oficiální, velký úspěch zaznamenal hned s tím prvním (Vlasy) s hitem Vymlácený entry. Rok 2017 znamenal pro Pokáče o rok zviditelnění se na hudební scéně – v anketě Český slavík se v kategorii Objev roku probojoval na třetí místo. Hned za druhou Poetiku a vítěznou kapelu Mirai. V Českém slavíku se Pokáč prosadil ještě v roce 2021, kdy v kategorii Zpěvák roku skončil druhý za Markem Ztraceným.

Manželkou Pokáče je bývalá česká atletka, vícebojařka Eliška Klučinová, které v roce 2007 vybojovala stříbro na juniorském mistrovství Evropy v Hengelu. V roce 2015 byla pak třetí na halovém mistroství Evropy v Praze. Mají spolu syna Teodora (narodil se v roce 2021).