Zemřela Hana Zagorová. Zpěvačka, kterou milovaly generace fanoušků

Pouze Karel Gott získal více Zlatých slavíků než ona – Hana Zagorová. Zpěvačka, která od mládí bojovala s nepřízní osudu (onemocnění) svým šarmem a naléhavostí svého projevu okouzlila několik generací posluchačů od šedesátých let po současnost.

26. srpna 2022 tato zpěvačka dozpívala svoji životní píseň, když po vleklých zdravotních problémech, které se zhoršily s pocovidovým syndromem, zemřela. České populární hudbě i společnosti bude chybět, o tom není žádných pochyb.

Životopis Hany Zagorové? Herečka se zlatem v hrdle

Hana Zagorová se narodila v rodině Edeltrůdy a Josefa Zagorových – on byl stavební inženýr, ona učitelka. Společně s rodiči a sestrou Evelýnou vyrůstala v Ostravě, tady také v Petřkovicích vychodila základní školu. Mezi roky 1960-1963 Hana Zagorová vystudovala jedenáctiletou střední školu v Ostravě.

Ve stejném roce se poprvé uvedla jako zpěvačka, když se zúčastnila druhého ročníku soutěže amatérských zpěváků a zpěvaček Hledáme nové talenty – tady si poprvé zazpívala s orchestrem Gustava Broma.

Po střední škole se Hana Zagorová nemusel dlouho rozmýšlet, co dál – její kroky vedly na brněnskou JAMU, kde studovala herectví. Absolvovala v roce 1968 rolí Petruněly představení ve Státním divadle v Brně.

V roce 1969 přesídlila Hana Zagorová do Prahy, kde vystupovala jako herečka a zpěvačka v Divadle Semafor, v roce 1973 pak začala její dlouhé desítky trvající spolupráce s Karlem Vágnerem, který pro ni postavil doprovodný orchestr.

V roce 1974 Hana Zagorová opustila Semafor a vydala se na pěveckou dráhu – během ní spolupracovala s Petrem Rezkem, Stanislavem Hložkem, Petrem Kotvaldem, v osmdesátých letech mezi její spolupracovníky patřili i Pavel Noha nebo Linda Finková. Dlouhá léta vystupovala také s orchestrem Karla Vágnera.

Za svoji kariéru nazpívala přes 900 písní a prodala na 10 milionů hudebních nosičů. Patří tam k nejúspěšnějším zpěvačkám posledních několika desetiletí. V roce 2014 převzala Hana Zagorová Diamantovou desku Supraphonu, v roce 2015 byla uvedena do Síně slávy při hudebních cenách Anděl.

O další tři roky později vydala Hana Zagorové svoji poslední sólovou desku nazvanou příznačně Já nemám strach. Úplně poslední desku natočila Hana Zagorová v roce 2020 – šlo o společný projekt s manželem Štefanem Margitou nazvaný Konečně společně.

Osobní život Hany Zagorové? Provdala se za dva osudové muže

Jejím prvním manželem se v roce 1986 stal tanečník Vlastimil Harapes, v roce 1992 se partneři rozvedli. Ve stejném roce se Hana Zagorová vdala za operního pěvce Štefana Margitu, se kterým žila dosud.

Hana Zagorová trpěla od mládí poruchou krvetvorby, po prodělání covidu se její stav začal rapidně zhoršovat. Nakonec došlo na nejhorší – od 26. srpna 2022 není Hana Zagorová, nejprodávanější zpěvačka naší historie, již mezi námi.