Predrag Bjelac? To je hlavně Igor Karkarov z Harryho Pottera

Narodil se v Bělehradě, jeho otec byl Srb, matka Chorvatka, prababička pocházela z Čech. Predrag Bjelac je typickým „pozůstatkem staré Evropy“, kde byla většina národů v područí několika mocností a národnost jako taková nehrála nijak zásadní roli.

Vy Predraga Bjelace jistě znáte z jeho nejslavnější filmové role, kterou byl Igor Karkarov ve čtvrtém pokračování příběhů o kouzelnickém učni Harry Potterovi – ano, řeč je o filmu Harry Potter a Ohnivý pohár z roku 2005. Herec sám později vzpomínal, že se k této roli dostal bez castingu a že dlouhé natáčení jej na delší čas finančně zajistilo.

Harry Potter ale není jediný filmový projekt, ve kterém se Predrag Bjelac coby výrazný typ ve své filmové a televizní kariéře zatím představil.

Životopis Predraga Bjelace? Proslavil jej Harry Potter a role mafiánů

Narodil se 30. června 1962 v Bělehradě v bývalé Jugoslávii v národnostně propletené rodině – otec byl Srb z Chorvatska, matka Chorvatka z Bosny. Snad i to byl důvod, proč v roce 1992 odešel Predrag Bjelac z rozpadající se Jugoslávie postižené válkou do tehdejšího Československa.

Nebylo to ale poprvé, co se v naší zemi objevil. V Česku byl už v roce 1985, když se zúčastnil studentského filmového festivalu CILECT. To už studoval herectví na Bělehradské univerzitě dramatických umění a v rodné Jugoslávií se začínal pravidelně objevovat na filmovém plátně a televizní obrazovce. Jeho cesta k herectví ale nebyla právě jednoduchá, na studia byl přijat až na třetí pokus.

Zlom v životě i kariéře zažil Predrag Bjelac v roce 1992, když se rozhodl odejít z války zmítané Jugoslávie. Za nový (a tehdy věřil, že dočasný) domov si zvolil tehdejší Československo. S kamarádem rozjel distribuci filmů pro videopůjčovny, později s manželkou, se kterou se seznámil v Praze, provozoval síť módních butiků.

Rodinné podnikání nevydrželo, nevydržela ani rodina, do které se narodila dvojčata. Po čtyřech letech se manželství rozpadlo a exmanželka se vrátila s dětmi do Bělehradu.

V roce 1999 se pak Predrag Bjelac začal vracet tam, kde mu vždy bylo nejlépe – na plátna kin a na televizní obrazovky. Byl obsazen do snímku Válečníci, který se vracel do doby bosenské války, po několika dalších rolích v mezinárodních projektech pak přišel Harry Potter Joanne Rowlingové.

Čeští diváci znají Predraga Bjelace především z rolí mafiánů a kriminálních živlů obecně. Seriály Rapl, Duch nebo Cirkus Bukowsky jsou toho příkladem. Zločince ztvárňuje často i ve filmu – tady je příkladem například snímek Gangster Ka.