Jakub Vadlejch. Oštěpař a nástupce Jana Železného

Jakub Vadlejch? Na zlato z mistrovství světa nebo olympijských her zatím stále čeká, to ale nic nemění na tom, že oštěpař z tréninkové skupiny olympijského šampiona Jana Železného patří mezi největší hvězdy české atletiky posledních let.

Svým způsobem je vlastně hvězdou největší – v listopadu roku 2023 se stal už potřetí vítězem ankety Atlet roku. Ocenění si zaslouží plným právem. V sezóně vyhrál Diamantovou ligu, skončil bronzový na mistrovství světa v maďarské Budapešti a výkonem 89,51 m hodil nejdelší hod sezóny.

Životopis Jakuba Vadlejcha? Na začátku se rozhodoval mezi oštěpem a florbalem

Narodil se 10. října roku 1990 v Praze a sport ho provází už od prvních krůčků. V mládežnických kategoriích se rozhodoval mezi atletikou, se kterou začal v deseti letech, a florbalem. Atletika dostala nakonec přednost, a to už proto, že být ve sportu sám za sebe bylo pro Jakuba Vadlejcha vždycky na prvním místě.

S oštěpem začínal Jakub Vadlejch v klubu AC Kovošrot Praha, odkud po čase přešel do Dukly Praha, kde trénoval ve skupině Rudolfa Černého. Na vlastní oči tak mohl sledovat přípravu oštěpařky Barbory Špotákové. Ve svých 18 letech Jakub Vadlejch poprvé překonal hranici 80 metrů, ve dvaceti pak poprvé atakoval hodem 84,47 m hranici 85 metrů.

Přes 90 metrů se současný člen oštěpařské skupiny olympijského vítěze Jana Železného poprvé dostal v roce 2022, když v katarském Dauhá hodil úctyhodných 90,88 m.

Jakub Vadlejch vyhrál několikrát Diamantovou ligu, na zlatý úspěch z mistrovství světa a olympijských her zatím ale čeká. Na mistrovství světa byl dosud dvakrát bronzový a jednou stříbrný, co se olympijských her týče, má Jakub Vadlejch jedno stříbro – z olympiády v Tokiu v roce 2020.

Osobní život Jakuba Vadlejcha? Je ženatý, s manželkou Lucií (rozenou Slaničkovou), vychovávají dceru Emmu, která se narodila v dubnu 2022.