Spiridon Ivanovič Putin. Putinův dědeček vařil pro Lenina i Stalina

Ruský prezident Vladimír Putin se svým barbarským útokem proti Ukrajině vyloučil ze společenství představitelů světových velmocí. Mnozí se o něm nebojí mluvit jako o diktátorovi a novodobém Stalinovi, který vládl Rusku několik desítek let před ním.

Víte ale, že Josif Stalin a Vladimír Putin toho mají společného více, než jen slova západních politiků a médií?

Bývalého a současného ruského diktátora spojuje Spiridon Putin. Putinův dědeček a kuchař bolševických pohlavárů

Spiridon Ivanovič Putin, dědeček současného ruského prezidenta z otcovy strany, se narodil 19. prosince 1879 v obci Pominovo v Tverské oblasti. Pracovní kariéra Putinova dědečka je spojena s kuchařským uměním. To studoval už od patnácti v petrohradských restauracích, ještě mu nebylo ani dvacet, když začal vařit v restauraci vyhlášeného hotelu Astoria.

V pětadvaceti se Spiridon Putin oženil, manželka Olga Ivanovna mu pak mezi roky 1907-1915 porodila tři syny a jednu dceru. Jako druhý přišel na svět v roce 1911 Vladimír. Ano, otec dnešního ruského prezidenta.

Po bolševickém převratu v roce 1917 se v životě Spiridona Putina změnilo mnohé – především pak to, že aristokratickou smetánku, pro kterou vařil dosud, vyměnila smetánka bolševická. Putinův dědeček vařil pro Vladimíra Iljiče Lenina v jeho sídle v Gorkách, po jeho smrti pro jeho družku Naděždu Krupskou, později pak pro Josifa Stalina na jedné z jeho dač v moskevské oblasti.

Za druhé světové války pracoval Spiridon Putin jako kuchař i pro další komunistické pohlaváry, samotného generální tajemníka strany Nikitu Chruščova nevyjímaje.

Smrt si pro Spiridona Putina přišla v jeho 86 letech. Silný kuřák skonal á. března 1965 v obci Iljinskoje, kde je i pohřbený. Právě na Iljinskoje Vladimír Putin vzpomíná jako na místo, kde svého dědečka navštěvoval. A kde s ním podle vlastních slov v mládí rybařil.