Tomáš Verner. Mistr Evropy v krasobruslení

České krasobruslení? To jsou především legendy jako Ája Vrzáňová, Gerhardt Bubník nebo Petr Barna. A také Tomáš Verner, který pro Českou republiku získal celou sadu medailí – zlatou, stříbrnou i bronzovou. Všechny z mistrovství Evropy.

Životopis Tomáše Vernera? Bruslit začal už jako pětiletý

Tomáš Verner je jihočeský rodák – narodil se 3. června 1986 v Písku, městě středověkým kamenným mostem, jedním z nejstarších u nás. Jeho tatínkem je MUDr. Miroslav Verner, dnes ředitel Centrálních laboratoří českobudějovické nemocnice, maminka Helena je zdravotní sestrou.

Na bruslích Tomáš Verner stál poprvé v pěti letech, postupně se pak vypracoval v jednu z nejzářivějších hvězd českého krasobruslení. Desetkrát vyhrál národní šampionát, ve dvaadvaceti pak navázal na úspěch Petra Barny a stal se krasobruslařským mistrem Evropy v chorvatském Záhřebu.

Skvěle se Tomáš Verner uvedl už sezónu předtím, kdy na mistrovství světa v Japonsku skončil čtvrtý a na evropském šampionátu získal první velkou medaili – stříbro.

V té době byl Tomáš Verner na vrcholu, na svoje úspěchy ale už nikdy nenavázal. Z mistrovství Evropy přivezl ještě bronz, účast na mistrovstvích světa a olympijských hrách už ale vždy skončila bez medaile.

Po olympijských hrách v ruské Soči 2014 se Tomáš Verner rozhodl ukončit v pouhých 28 letech sportovní kariéru. Nakonec svoje rozhodnutí ještě lehce změnil, definitivně se s krasobruslením rozloučil desátým místem na mistrovství světa v Japonsku ve stejném roce.

Po konci kariéry Tomáš Verner tančil ve StarDance… i pro diktátora Kim Čong-ila

V roce 2011 se Tomáš Verner zúčastnil krasobruslařské exhibice při příležitosti 69. narozenin severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Dodnes mu mnozí toto jeho vystoupení vytýkají, v roce 2011 jen dokonce oficiálně kritizovalo české ministerstvo zahraničních věcí.

O deset let později, v roce 2021, Tomáš Verner tančil v jedenácté řadě taneční soutěže České televize StarDance. S tanečnicí Kristýnou Coufalovou skončil třetí.

Tomáš Verner je ženatý s bývalou krasobruslařkou Tammy Sutanovou, Američankou thajského původu. Manželům se v září 2020 narodil syn Tomáš, v roce 2022 očekávají příchod dalšího potomka. Jestli bude některé z dětí stejně úspěšné na bruslích? To ukáže až budoucnost.