Štefan Svitek. Poslední popravený Československa

Trest smrti. Nic tak neděsilo zločince jako představa, že skončí na šibenici, pod gilotinou (Francie) nebo že budou usmaženi na elektrickém křesle nebo jim život vezme smrtící injekce (USA). Absolutní trest je zkrátka absolutní. Nejde vrátit zpět, což je třeba v případě justičního omylu nepřijatelné.

Štefan Svitek, poslední popravený Československa. Zdroj: kriminalistika.eu

Navíc, mnohé politické režimy zneužily trest smrti jako nástroj vyřizování si účtu s opozicí nebo i členy vlastní vládnoucí třídy. Vzpomeňte na justiční vraždu Milady Horákové nebo odstranění bývalého politického soukmenovce Rudolfa Slánského v padesátých letech. V jednadvacátém století je trest smrti na ústupu, více než polovina zemí světa (především ty, které si zvykneme považovat za civilizované) jej vyloučilo ze svého trestního řádu.

Poslední odsouzený na smrt Československa žije dodnes

V bývalém Československu byl trest smrti zrušen hned po Sametové revoluci v roce 1990 z podnětu prvního nekomunistického prezidenta Václava Havla. Václav Havel stál ovšem už za pozastavením výkonu trestu smrti na Zdeňku Vocáskovi, který měl být popraven 27. prosince 1989, když předtím poslední komunistický prezident Gustáv Husák zamítl jeho žádost o milost.

Připomeňme ještě, že Vocásek byl odsouzen za dvojnásobnou brutální vraždu a za pokus o vraždu další. Žije dodnes – poslední československý odsouzenec na smrt je i prvním tuzemským odsouzencem na doživotí. Svůj trest si odpykával nejprve na Mírově, dnes je ve věznici Horní Slavkov.

Posledním popraveným v Československu byl Štefan Svitek

Oběšen byl v Bratislavě 8. června 1989, pár měsíců před změnou poměrů v zemi. Jeho zločin byl mimořádně brutální. Duševně zaostalý Svitek zavraždil svoji manželku a dvě dcery. Ženu, která byla v šestém měsíci těhotenství, utloukl šestnácti ranami sekerou, sekera byla vražedným nástrojem i v případě obou dívek.

Podrobnější popis zločinu najdete na mnoha jiných webech, stačí snad jen přezdívka, pod kterou byl znám v tehdejším tisku – Štefanu Svitkovi se přezdívalo Horehronský rozparovač.

My se spokojíme s tvrzením, že absolutní trest si Štefan Svitek jistě zasloužil – v jeho případě byla náprava pouze teoretická. Štefan Svitek byl posledním popraveným ve slovenské části tehdejší československé federace. Posledním českým popraveným byl pětinásobný vrah Vladimír Lulek. Jeho život skončil v popravčí komoře pražské pankrácké věznice 2. února 1989.