Jan Souček. Životopis nového generálního ředitele České televize

Kdo je Jan Souček, nový generální ředitel České televize?

Narodil se v Brně 27. června roku 1974 a brněnským patriotem je prakticky celý svůj dosavadní život, i když část dětství strávil ve Strážnici, kde jeho otec coby etnograf působil ve vědeckém ústavu. V Brně vystudoval gymnázium (Elgartova), na brněnské Masarykově univerzitě vystudoval práva (absolvoval v roce 1997), v Brně také krátce (dva roky) působil jako advokátní koncipient.

Práva ale nebyla tím, co si Jan Souček vybral jako svoji životní cestu – tou byla média a žurnalistika, kterou chtěl původně studovat. Jeho profesní životopis v médiích? Už v roce 1994 pracoval pro nově vzniklou TV Nova, později působil hlavně v rádiu, ať už šlo o Rádio Krokodýl, Rádio Alfa nebo Český rozhlas.

Zlomem v kariéře Jana Součka přišel s nástupem do České televize v roce 2007. V brněnském studiu působil nejprve jako moderátor, později dramaturg a šéfdramaturg. V roce 2014 byl pak Jan Souček zvolen do funkce ředitele Televizního studia Brno. Na tomto postu působil až do roku 2023, kdy jej Rada České televize zvolila novým generálním ředitelem České televize.

Co všechno se pod jeho vedením v České televizi změní, je zatím ve hvězdách. Jasné je zatím jen jedno – brněnský patriot se bude muset za prací přestěhovat na pražské Kavčí hory.

Kdo všechno řídil Českou televizi před Janem Součkem?

Historicky prvním generálním ředitelem České televize po rozpadu Československa byl v letech 1992 – 1998 Ivo Mathé, který ve své době působil také jako ředitel Kanceláře prezidenta (za Václava Havla) a byl také rektorem AMU. Po něm do ředitelského křesla na necelé dva roky usedl Jakub Puchalský. Ani jeden rok nevydržel ve funkci Dušan Chmelíček, po jeho odvolání byl generálním ředitelem jmenován Jiří Hodač. Za jeho éry došlo v České televizi ke krizi z důvodu jmenování Jany Bobošíkové do funkce šéfky zpravodajství.

Jiří Hodač nevydržel ve funkci ani měsíc, po zdravotních problémech jej nahradila coby prozatímní generální ředitelka Věra Valterová. Po jejím měsíčním angažmá pak na uvolněné křeslo nastoupil Jiří Balvín, dříve dlouholetý pracovník televize. I jeho angažmá netrvalo déle než rok, po jeho odvolání se šéfem (prozatímním) České televize stal její finanční ředitel Petr Klimeš. Ani on nevydržel ve funkci víc než několik měsíců.

Situace na postu generálního ředitele České televize se uklidnila až s nástupem Jiřího Janečka, bývalý moderátor hlavní zpravodajské relace České televize a posléze ředitel zpravodajství. Českou televizi Jiří Janeček řídil mezi lety 2003 – 2011. Konečně posledním ředitelem České televize byl Petr Dvořák, který do České televize přišel z postu generálního ředitele TV Nova (2002 – 2010). Právě jeho nyní nahradil dosavadní ředitel Televizního studia Brno Jan Souček.