Thor. Severský bůh bouře, síly a plodnosti

Severské mytologie láká svými osobitými příběhy a hrdiny, jako jsou Odin, Thor či Loki. Jistě je to i v důsledku toho, že severské bohy mocně využívá populární kultura, ať už komiks nebo film. Stačí napsat Avengers… a vše je myslím jasné. Právě tam je jedním z hlavních hrdinů série Thor s mocným kladivem, tady se objevuje (coby postava negativní) i Loki.

Kým byl severský (germánský) bůh Thor pro své uctívače?

Thor je severský bůh bouře, síly a plodnosti, významná postava v severské mytologii. Možná dokonce jedna z nejvýznamnějších. Narodil se jako syn hlavního boha, Odina, a Fjörgyn, která byla personifikací Země. Už od svého mládí byl Thor obdivován pro svou sílu, odvahu a odhodlání – koneckonců, příznivci Avengers toto jistě mohou povrdit.

Bůh Thor bojuje s obry. Zdroj: Wikipedia.org

Atributem boha Thora je velké kladivo zvané Mjöllni. Jeho síla byla největší v bouři, Thor právě jím ovládal blesky. Kladivo Mjöllni mělo nadpřirozenou sílu, která z něj činila strach budící zbraň proti nepřátelům bohů, obrům především. Thorovo kladivo byla zbraň, které jediným úderem rozsévala smrt. Přitom bylo nerozbitné, vždy zasáhlo cíl a stejně jak se vždy vrátilo samo do rukou Thora.

Thor cestoval na svém vozíku taženém kozami a byl znám svým hlasitým hřměním a blesky, kterými dával najevo svoji přítomnost. Byl také spravedlivým ochráncem lidí a bohů, což ho činilo velmi oblíbeným.

Kromě kladiva měl severský bůh Thor další dva atributy – opasek síly Megingjord a železné rukavice Járngreipr. Právě ty mu umožňovaly uchopit do rukou jeho kladivo a s opaskem zdesetinásobují jeho sílu. Jestli je Thorovo kladivou viditelné? Ano, jeho pohyb po obloze představují blesky.

Ani silný Thor ale nebyl nesmrtelný…

Ve svých dobrodružstvích Thor často bojoval s obry, kteří v severské mytologii představovali chaos a destrukci. I Thorova nejznámější výprava (na ty se vydával na voze taženém kozly Tanngnjóst a Tanngrisni),vedla do země obrů, kde úspěšně porazil jejich krále.

Ač bůh, nebyl Thor nesmrtelný – zemřel během Ragnaröku (tzv. soumrak bohů), kde zabil strašlivého hada Jörmungandra, ale byl také sám otráven jeho jedem, když před jeho sprškou nestačil včas uhnout. Jeho smrt předznamenala konec starých bohů a nástup nového světa. Po legendárním bohu zůstali manželka Sif, se kterou má dceru Trúd, a synové  Módiho a Magniho, které mu porodila obryně Járnsaxa. 

O významu boha Thora svědčí i fakt, že se po něm v anglosaském prostředí jmenuje pátý den v týdnu. Thursday neboli čtvrtek znamená Thorovi zasvěcený den. V řecké mytologii odpovídá Thorovi nejčastěji Héraklés, v mytologii římské Jupiter. Další jména boha Thora? Je nazýván též jako Thunor, Donar či Thunraz.