Stephen King: Knihy o temných stránkách duše

Stephen King, americký spisovatel, jeden z nejprodávanějších a zároveň nejplodnějších autorů posledních dekád, mistr hororu a znalec temných stránek lidské duše, se narodil 21. září roku 1947 v Portlandu (stát Maine) jako jediný (a nečekaný, dle lékařských vyšetření „byla“ jeho matka neplodná) vlastní syn Donalda a Ruth Kingových. Dětství trávil Stevie a jeho starší (adoptovaný) bratr David bez otce, jak sám později vypráví, otec si jednoho dne odskočil pro cigarety… a už ho nikdy neviděl.

Vzdělání a Stephen King? V roce 1965 King maturuje a když se mu podaří získat stipendium, zapisuje se na studia anglického jazyka a učitelství na univerzitě v Maine, kde absolvuje v roce 1970.

Sehnat práci je ale těžší než se zdá, vystudovaný učitel King proto nějaký čas pracuje jako dělník v prádelně, poté jako vrátný, nakonec se mu ale v roce 1971 podaří získat místo na střední škole v Hampdenu.

Stephen King psal od dětství, kdy mu učarovaly hororové přípěhy H. P. Lovecrafta nebo Roberta Blocha. Se svým nevlastním bratrem vydává už jako dvanáctiletý „amatérské“ novinky (mají náklad 20 výtisků na číslo), vůbec prvním literárním dílem, které se mu podaří vydat v oficiálním periodiku je povídka Byl jsem mladistvým vykradačem hrobů – stalo se tak v roce 1965 v časopise Comics Review.

Další povídky Stephen King časopisecky vydává v době studia na univerzitě, ale na slušnou obživu to není. Ale psaní je Kingova vášeň a pokračuje v něm i poté, co se v roce 1971 žení s Tabithou Spruce, bývalou spolužačkou z Mainské univerzity (seznámil se s ní, jak jinak, v univerzitní knihovně).

V roce 1973 se Stephen King konečně prosadí. Román o dívce, která ponižování ze strany spolužáků vyřeší poněkud netradičním způsobem, nazvaný Carrie, koupí nakladatelství Doubleday. Nabídne Kingovi zálohu 2500 dolarů a smlouvu na polovinu zisku z případného paperbackového vydání. Paperbackové vydání je velmi úspěšné, Stephen King vydělá přes noc  200 000 dolarů a může opustit zaměstnání učitele a věnovat se pouze psaní.

V dalších letech se rodina několikrát stěhuje (King má tři děti – syny Joa Hilla, Owena Phillipa a dceru Naomi Rachel), nejprve za těžce nemocnou matkou (stará se o ni až do její smrti), poté do Colorada a nakonec zpět do Maine.

V roce 1975 vydává Steven King druhou knihu – Prokletí Salemu, v níž tématicky vychází z klasického díla žánru upírské literatury, z Draculy Brama Stokera. Kniha se stává obrovským bestsellerem. Ještě v sedmdesátých letech Stephen King vydává dalších pět veleúspěšných hororových románů – jsou to Osvícení (známá je filmová adaptace s výborným Jackem Nicholsonem v titulní roli), Mrtvá zóna, Svědectví (Kingův nejrozsáhlejší román vůbec), Noční směna a Dlouhý pochod.

Každá další kniha Stephena Kinga se stává po svém vydání bestsellerem, King dosud vydal přes 30 románů a prodal těžko uvěřitelných 100 milionů výtisků. V roce 1989 pak stanovil tehdejší rekord, co se výše honoráře týče – s nakladatelstvím Viking podepsal smlouvu, která mu zaručovala 35 milionů dolarů zisku za vydání čtyř knih. O několik let později (1997) se King s Vikingem rozchází. A opět jsou v tom peníze. Přesněji hádka o peníze. King přechází pod křídla nakladatelství Simon a Schuster.

V roce 1999 se Stephen King ocitá na prahu smrti, když jej na procházce srazí nepozorný řidič dodávky. Po uzdravení pak vydává jeden ze svých nebeletristických svazků – kniha O psaní je určena těm, kdo touží psát knihy a nabízí začínajícím spisovatelům cenné rady „jak na to“. I nadále se věnuje také beletristické tvorbě, jeho literárním cílem je dokončení velkolepé ságy Temná věž.

Knihy Stephena Kinga vydává v České republice nakladatelství Beta-Dobrovský, jeho příběhy může český čtenář znát také z pláten kin a z televize: kromě již zmíněného Osvícení (Jack Nicholson) byly zfilmovány i To, Vykoupení z věznice Shawshank či Zelená míle (v hlavní roli s Tomem Hanksem).