Thatcherová, Merkelová, Albrightová… znáte nejslavnější ženy v politice?

Je 4. května, a to je den, kdy byla poprvé do vrcholné politické funkce světové velmoci zvolena žena. Pokud hádáte, že šlo o rok 1979, Velkou Británii a železnou dámu Margaret Thatcherovou, hádáte správně. Byla to vůdkyně britské Konzervativní strany, kdo poprvé změnil zavedené pořádky v ostrovní politice.

Mimochodem, baronka Thatcherová nebyla pouze první ženou na postu ministerské předsedkyně Spojeného království. Byla i političkou, která v premiérské funkci vydržela nejdéle ze všech jejích předchůdců ve 20. století. Rovnat se jí v tomto ohledu nemohl ani Winston Churchill.

Lady Margaret Thatcher. Zdroj: Wikipedia.org

Margaret Thatcherová zastávala úřad premiérky Spojeného království od roku 1979 do roku 1990, během své vlády se stala jednou z nejvýznamnějších politických osobností 20. století. Do historie se zapsala svými tvrdými politickými reformami, které prosazovala v 80. letech 20. století, termín „thatcherismus“ dodnes nezevšedněl.

Znáte i další ženy, které se zapsaly do dějin světové politiky?


Vybrali jsme dvě. Obě mají něco společného s naší zemí, jedna se dokonce narodila v Praze.

Madeleine Albrightová. První ministryně zahraničí USA

Do funkce byla rodačka z Prahy (narodila se jako Marie Jana Korbelová) jmenována prezidentem Billem Clintonem v roce 1997. Svoji pozici zastávala až do konce jeho prezidentského období v roce 2001. Madeleine Albrightová hrála ve své funkci klíčovou roli při formování zahraniční politiky USA v 90. letech 20. století a zasazovala se o podporu demokracie a lidských práv po celém světě. Její diplomatická kariéra zahrnuje také post stálé zástupkyně USA při Organizaci spojených národů.

Angela Merkelová. První německá kancléřka

I ona je spojena s naší zemí a Prahou – v roce 1985 tady v Ústavu organické chemie a biochemie Československé akademie věd pracovala na své doktorandské práci. Důvod? V tehdejší NDR nebyl v té době dostatečně silný počítač, který pro svoji práci potřebovala. Německou kancléřkou se jako vůbec první žena v historii Německa stala o dvacet let později. Během svého působení ve funkci se stala jednou z nejvýznamnějších evropských politických osobností. Na post kancléřky rezignovala v roce 2021.

Našli jsme ještě další ženy-političky, které se staly bořičkami mýtu, že politika je mužská záležitost

  1. Sirimavo Bandaranaike (Šrí Lanka) – první žena na světě, která se stala premiérkou, když byla zvolena v roce 1960.
  2. Golda Meirová (Izrael) – první izraelská premiérka, zvolená v roce 1969.
  3. Indira Gándhíová (Indie) – první žena, která se stala premiérkou Indie, zvolená v roce 1966.
  4. Corazon Aquinová (Filipíny) – první žena, která se stala prezidentkou Filipín, zvolená v roce 1986.
  5. Vigdís Finnbogadóttir (Island) – první žena, která byla zvolena prezidentkou Islandu, a zároveň první demokraticky zvolená žena-prezidentka na světě (1980).
  6. Benazir Bhuttová (Pákistán) – první žena, která se stala premiérkou Pákistánu a první žena, která byla zvolena premiérkou muslimského státu (1988).
  7. Ellen Johnson Sirleafová (Libérie) – první žena, která byla zvolena prezidentkou afrického státu, konkrétně Libérie (2006).