Felix Slováček slaví osmdesátiny

V posledních letech je známý především z bulváru, který vděčně sleduje jeho milostné avyntýry (jeho dlouholetou milenkou byla po polovinu mladší Lucie Gelemová) a vztahové eskapády s druhou manželkou Dádou Patrasovou, která i v jejich důsledku podléhá často i veřejně vášni pro alkohol. Jako skvělý hudebník a klarinetista ustupuje do pozadí.

Je to škoda, protože i ve svých osmdesáti letech (slaví je 23. května 2023) má stále svému obecenstvu co dát.

Narodil se pro klarinet a potlesk publika

Životopis Antonína Slováčka, jak zní jeho původní občanské jméno, se začal psát 23. května roku 1943 ve Zlíně. Hudební vzdělání získal na kroměřížské Vejvanovského konzervatoři, která je třetí nejstarší konzervatoří v Česku, po ní vystudoval Janáčkovu akademii muzických umění v Brně. Mimochodem, ke jménu Felix přišel až během studia na gymnáziu – šlo o přezdívku podle slavného kresleného kocoura Felixe.

Hudební kariéra Felixe Slováčka je mimořádná, byť na svůj milovaný klarinet začal hrál až v patnácti. Jeho talent, který zdědil nejspíše po otci, který hrával na housle, se ale projevil brzy a on vše dohnal a dotáhl to do těch nejvyšších hudebních pater. Byl například členem Orchestru Karla Vlacha či Orchestru Gustava Broma, jako sólista na klarinet a saxofon hrál s Orchestrem Ladislava Štaidla, často tak na koncertních vystoupeních doprovázel Karla Gotta. V současné době je šéfem svého vlastního orchestru pojmenovaného Big Band Felixe Slováčka. Za svoji kariéru se podílel na nahrání více než 500 hudebních titulů, kterých se prodalo na dva miliony kusů.

Felix Slováček je jako hudebník mimořádně všestranným. Je nejen výborným interpretem klasických i soudobých skladeb pro klarinet a saxofon. Hudbu také skládá, včetně té filmové – autorsky se podílel například na filmových snímcích Hudba pro dva (1980) a Oči pro pláč (1984).

V roce 2013 obdržel Felix Slováček Felix z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy v oblasti umění. Ve stejném roce stejné vyznamenání získala také například herečka Jiřina Bohdalová či herec Lubomír Lipský.

Osobní život Felixe Slováčka? Obdivu žen se nikdy nebránil

A ani ony se nebránily jemu. S první manželkou má dceru René, jeho druhou manželkou je od roku 1983 známá herečka Dagmar Patrasová, známá díky tvorbě pro děti spíše jako Dáda. Spolu mají dceru Aničku (také je herečkou) a syna Felixe, který se dokonale potatil. I on hraje na klarinet a saxofon, i on patří v tomto oboru mezi českou špičku.

V roce 2015 se Felix Slováček seznámil s o čtyřicet let mladší výtvarnicí Lucií Gelemovou, se kterou ho několik let pojit více než přátelský vztah. Manželství s Dagmar Patrasovou i tak vydrželo a manželé jsou spolu dodnes.

Jak tomu bude dál, vědí nejspíše jen oni. Co je ale holý fakt, je to, že 23. května 2023 oslaví skvělý klarinetista a saxofonista osmdesátku. Přejeme vše nejlepší.