Tennessee Williams. Osobnost dramatu 20. století

Tennessee Williams (vlastním jménem Thomas Lanier Williams , americký dramatik a prozaik, jedna z nejvýznamnějších postav amerického divadla 20. století a autor i dnes velmi hraných dramat jako jsou např. „Tramvaj do stanice touha“ či „Skleněný zvěřinec“ , přichází na svět 26. března roku 1911 ve městě Columbus v rodině obchodního cestujícího.

Vzdělání získává Williams nejprve na střední škole ve St. Louis, poté začíná studovat žurnalistiku (studia v roce 1935, po psychickém kolapsu na dobu jednoho roku přeruší) – po absolutoriu pak odchází do Los Angeles a začíná používat jméno Tennessee Williams.

Jako literát a divadelní autor, čerpající námětově z doby svého dětství a mládí a zobrazující život životních ztroskotanců, čelících těžkým životním situacím a utíkajícím před skutečností do světa iluzí a nereálných představ, se Tennessee Williams poprvé výrazněji prosadí v roce 1944, kdy je uvedena jeho hra „Skleněný zvěřinec“, drama, vyprávějící příběh zmrzačené dívky, která na krátký čas poznává (v podstatě koupený) cit lásky.

V roce 1947 pak přichází Tenneessee Williams s dramatem „Tramvaj do stanice Touha“ – tato hra, vyprávějící příběh stárnoucí ženy, čelící samotě a strachu ze stárnutí, se stává jedním z vrcholů amerického divadla 20. století.

Ve stejném roce (1947) je uvedena i další Williamsova hra, a to hra „Léto a dým“, příběh o lidském míjení se.

V roce 1951 má pak premiéru Williamsova hra „Tetovaná růže“, melodramatický komediální příběh, kde Tennessee Williams výtečně zobrazuje vnitřní svět ženy, v níž spolu bojují smyslnost a rozumovost.

O čtyři roky později pak přichází Tennessee Williams s dramatem, které jej proslaví po celém světě – je uvedena hra „Kočka na rozpálené plechové střeše“ (1955): v této hře Williams vypráví příběh ženy, jež není schopna vymanit se z přediva složitých rodinných vztahů.

Z dalších Williamsových her jmenujme ještě především „Sestup Orfeův“ (1957) či „Sladké ptáče mládí“ (1959). Williams je též autorem mnoha jednoaktovek.

Jako prozaik je Williams známý především svojí komorní novelou, nesoucí název „Římské jaro paní Stoneové“ , kde velmi plasticky a brilantně zobrazuje ženu a její nitro.

Tennessee Williams, nejvýznamnější autorská postava amerického divadla 20. století umírá 25. února roku 1983.