Tereza Voborníková. Mistryně světa v biatlonu

A hned dvojnásobná mistryně světa – v únoru 2022 se stala šampionkou ve sprintu a stíhacím závodu na biatlonovém mistrovství světa juniorů v americkém Soldier Hollow. Postavila se tak po bok svých starších kolegů a kolegyň, kteří z juniorských šampionátů přivezli zlato už dříve. Například Michaela Šlesingera (2002) nebo Markéty Davidové (2018).

Životopis Terezy Voborníkové? Začínala s hladkým lyžováním, biatlon ji učaroval hned s prvním tréninkem

Rodačka z Vrchlabí se narodila 31. května roku 2000, největší úspěchy v kategorii dospělých má tedy ještě stále před sebou. Jako malá Tereza Voborníková chodila do baletu, ve dvanácti se rozhodla pro lyže. Ne pro ty sjezdové, jak by mohl leckdo u rodačky z Krkonoš očekávat, ale pro běžecké. V patnácti přidala malorážku – od té doby její biatlonová hvězda stoupá nezadržitelně vzhůru.

Mezi dospělými se Tereza Voborníková uvedla poprvé v sezóně 2018/19, kdy ještě jako dorostenka bodovala v seriálu závodů IBU Cup. Ve stejné sezóně získala dvě stříbrné na biatlonovém Mistrovství světa dorostenců v Osrblí ve vytrvalostním závodu a stíhačce.

Světový pohár? Do nejprestižnější biatlonové soutěže Tereza Voborníková poprvé naskočila v roce 2020. Debutovala hned na začátku roku v lednu v německém Oberhofu, nastoupila i v dalších závodech. V roce 2022 skončila na 34. místě v individuálním závodu na 15 km na olympijských hrách v Pekingu. Ve sprintu doběhla padesátá osmá.

Na první větší úspěch v kategorii dospělých zatím čeká, po jejím vystoupení na juniorském mistrovství světa se dá ale téměř s jistotou říct, že se dočká. A to spíše brzy než později. Její motto? Buď kráska a trénuj jako zvíře.

Dodejme ještě, že Tereza Voborníková myslí i na svoji pobiatlonovou budoucnost – studuje obor Výživa a regenerace na Masarykově univerzitě v Brně.